„Реставрацията на капитализма не е и не може да бъде пътят на бъдещето“.
Това каза Александър Лилов, който след 1989 година бе сочен за "стратега" на БСП, тъй като предлагаше курс към социалдемократизиране на БКП.
Той е автор на увода на книгата на Ханс Модров "Перестройката, както аз я виждам", която бе представена днес на дискусия "Какво ни донесе 20-годишният преход?".
Според бившия член на Централния комитет (ЦК) на БКП и неговото Политбюро, реставрацията на капитализма не решава, а изостря националните и световните проблеми.
"За 20 години нашата страна например се върна назад в своето икономическо, социално, образователно, технологическо и нравствено развитие", каза Лилов, цитиран от БГНЕС.
Той смята, че най-тежкият порок на реставрацията на капитализма у нас е масовата бедност. Александър Лилов припомня, че реставрации са се случвали и преди краха на съветския модел на социализма, но "нито една от тях не е обърнала назад движението на историята".
Той подчерта, че историческата потребност от следкапиталистическо развитие не е снета от дневния ред на историята.
Според него обаче социализмът на 21 век ще се различава от социализма на 19 и 20 век.
Първият урок, който трябва да се извлече след 20-годишния преход, според Александър Лилов, е този, че реформирането и модернизацията на социализма са възможни и необходими.
„За да стане това обаче са необходими правилна стратегия и политики, които да гарантират социалистическия характер на обновлението, последователност в реализацията им, която да води до постепенно, но постоянно подобряване на жизненото равнище на хората, реформирани социалистически партии, които няма да се озъртат, а ще са носители на нови цели и перспективи, едроформатна лидерска личност, която да възглави екип от способни и верни на социализма дейци“, смята Лилов.
"Верният избор е създаването на модерна социалистическа алтернатива за развитие на обществото в условията на новата слединдустриална епоха", каза той.
По неговото дълбоко убеждение "капитализмът може да бъде преодолян, но от силни и автентични леви партии и не с повтаряне на банализирани клишета, а с борба "за вярност към идеите на демократичния социализъм".
Александър Лилов бе категоричен, че социализмът се е нуждаел от сериозни реформи във всички области. Той обърна внимание на факта, че иронията в историята се състои в това, че перестройката, която трябваше да реформира социализма, заби последния пирон в неговия ковчег.
източник: dnes.bg