Те ходят по дискотеки, срещат се с известни фолк изпълнители, возят се на скъпи коли и яхти и летят с хеликоптер. Те не са българската версия на Тузара, а служители на Националната агенция за приходите (НАП).
През последните няколко седмици изпълнителният й директор Красимир Стефанов почти засенчи вицепремиера Цветан Цветанов по медийни изяви. А поводът е последната и най-зрелищна акция на данъчните: заснемане на скъпи имоти в покрайнините на София и по морето от хеликоптер. Сред "великите географски открития" на агенцията беше и незаконното митничарско село край язовир "Ивайловград".
Преди акция "Хеликоптер" имаше и други кампанийни проверки - на собствениците на бентлита, яхти, футболистите, естрадните и поп-фолк певците, дискотеки по морето... Хиперактивността на НАП започна в последната година и съвпадна с идването на власт на ГЕРБ. Може би затова и мнозина я възприеха като част от управленския стил на премиера Бойко Борисов – повече PR в борбата срещу незаконно забогателите и престъпниците, по-малко (поне засега) реални резултати. В работата на данъчните също има доза популизъм, а и непрофесионализъм: акциите им са съпроводени от шумни медийни кампании, включващи предварително оповестяване на проверяваните обекти.
Случайно или не, но всичко това се случва на фона на спадащи приходи наНАП – с 12% през деветте месеца на тази година в сравнение с миналата (която също бе кризисна). Затова е логичен въпросът дали гръмките истории за поредните разкрити укриватели на данъци не целят леко изместване на фокуса от основния проблем - влошената събираемост.
Историята не е черно-бяла
Положителната страна на кампаниите е възпитателната им роля. Част от тези, които досега са укривали данъци, ще започнат да си ги плащат. Данъчните посочват, че прекият фискален ефект от досегашните им акции е 30 млн. лв. Още поне 10 млн. лв. очакват да бъдат събрани и след акция "Хеликоптер". Друг е въпросът, че това са едва 0.3% от всичките 13.5 млрд. лв., събрани отНАП през миналата година, т.е. не е ясно дали усилията и разходите по акциите оправдават средствата.
Кампанийност в работата на приходната администрация през последните години винаги е имало, но резултатите от нея са спорни. И това е видимо за всеки без особено разследване – все още ползваме услуги, за които не получаваме касови бележки например. А и не е нормално чак сега държавата да "открива" публични тайни като незаконното село край яз. "Ивайловград". За да няма такива изненади, контролът на държавата трябва да е перманентна дейност, а не еднократен акт.
Вторият проблем е, че предварителното вдигане на шум около акциите на данъчните пречи на събираемостта, тъй като предупреждава нарушителите. Справка - прословутият диск с банкови сметки в Швейцария, за който НАПмногократно заяви, че ще бъде поискан от германските власти. Оказва се, че до момента няма никакъв диск и не е сигурно кога изобщо Германия ще ни го даде (вижте интервюто на 10 стр.). Междувременно обаче собствениците на авоари в Швейцария получиха "покана" да побързат с изтеглянето на парите си от там.
Защо сега?
"Първо, защото това винаги работи на равнище обществено мнение. Колкото и да го иронизират скептиците, последицата е винаги ръст на електоралната подкрепа. От акция "Комар", която правителството на Иван Костов направи през 1997, почти винаги е било така. Второ, при криза всички правителства започват да притискат богатите. Дори и страни като Германия го правят. Сега за първи път решиха да похарчат пари, за да купят дискове с информация за банкови сметки на техни граждани в Швейцария и Лихтенщайн", коментира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
В потвърждение на тези думи дойде и репликата на Бойко Борисов на едно от последните правителствени заседания. "Каквото искат да говорят – полицейска, едноличен режим, държава – напротив, това е точно това, което хората искат", заяви той по повод акция "Хеликоптер". Всъщност проверките на собствениците на автомобили, яхти и къщи е само елемент от целенасочената политика на правителството в последните месеци за наказване на незаконно забогателите. Част от тях е и идеята за "данък лукс" за богатите, която лично премиерът лансира.
В стремежа си да покажат безкомпромисност обаче управляващите изпаднаха в другата крайност и се опитват да внушат, че богатството (независимо как е придобито) е порок. "Резултатът от фотосесията на НАП за нас е печален – хората се настройват срещу богатите, вместо да се питат какво да направят, че и те да живеят в хубави къщи", обясниха в медиите Стефан Йосифов и Васил Караилански, които са съдружници в пловдивската фирма "Микрон". Къщата на Йосифов попадна в кадрите от пловдивската въздушна акция наНАП. Е, имотът е семейна, а не фирмена собственост, а сградата е отпреди 13 години. Предприемачите обясняват, че бизнесът им е от почти 20 години, а платените от тях данъци през миналата година са 680 хил. лв.
Дори и този популистки уклон на правителството в борбата с богатите да върши работа пред електората, както показват социологическите изследвания, той има минимален ефект за бюджета. По принцип резултатите от кампаниите на данъчните ще са видими не по-рано от година - когато приключат ревизиите. А голяма част от тях след това ще бъдат обжалвани и в съда.
Спорно е и доколко неплащането на данък общ доход е най-големият проблем на фиска, при положение че заради кризата в цяла Европа се увеличават измамите с ДДС, коментират данъчни експерти. Ето и фактите: Събраните отНАП суми в резултат на всички ревизии (не само тези от акциите) годишно не надхвърлят 2-3% от общите им приходи (виж графиките).
"Не мога да оценя дали мерките на агенцията са ефективни, защото няма информация за размера на събраните данъци в резултат на тези проверки. Като член на Консултативния съвет към НАП съм искала справка какъв е размерът на доброволното изпълнение и какъв е размерът на постъпленията в резултат на подобни действия на НАП, но няма официална информация", коментира Павлина Калчева от счетоводна къща "Хроника".
източник: capital.bg