Пилешкото месо, което се продава по родните магазини може да съдържа опасни химикали заради новите технологии при отглеждането на животните у нас. Тези иновативни технологии са порочни и включват забранените лекарства и стимулатори, каза пред „Фокус" Благо Джиев, собственик на птицекомбинат, във връзка разпоредената проверка от земеделския министър Мирослав Найденов за антибиотици и инжектиране на течности в пилешкото.
Той посочи, че обикновено у нас на пилетата им се дава антибиотик само първите четири дни, но това било регламентирано. „Никъде няма в света бройлер, който да се угоява 55 дни, както е тук. В Европа с новите порочни технологии - пилетата се угояват за 30 - 32 дни. Никой там не иска да ми даде рецепта как си хранят пилетата, защото всичко е табу. Според Джиев това е проблем, който тепърва ще се развива. В България също навлязли тези порочни технологии - ежедневно се предлагали храни, с които пилетата надават бързо.
Джиев каза още, че проверките на земеделското министерство няма да дадат резултат срещу порочните практики, свързани с употребата на различни химикали при производството на колбаси. Той даде пример с използването на вещество, което имитира миризмата на пушено месо. В луканките пък се слагало вещество, което кара продукта да узрее само за 5-6 дни. По думите му това е много по-вредно от соята, която поне не е опасна за здравето.
Вчера стана ясно, че проверки за наличие на антибиотици в пилешкото месо и за инжектиране на течности в него започват по заповед на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. "Получавам сигнали, че някъде животните и най-вече птиците се третират с антибиотици, коментира той и уточни, че антибиотикът се влага в захранките на птиците и впоследствие остатъци от него се натрупват в месото. Разпоредени са проверки и вече са взети няколко проби, които ще бъдат анализирани в централната лаборатория на ДВСК.
Министърът посочи още, че предстоят проверки и за т.нар. томблиране на птичето месо. Недобросъвестните производители инжектират течности, които увеличават теглото на месото, и по този начин мамят потребителите и създават нелоялна конкуренция, обясни Найденов.