Цялата медицинска общност в страната е обезверена, без надежда, че нещо ще се случи, че ще се промени в здравната система, че някога в тази нещастна държава ще има поне малко по-добро здравеопазване. А обезвереният лекар е много по-опасен и от недоучилия.
Това коментира пред журналисти председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Цветан Райчинов.
Според него в България има медицина, но няма здравеопазване, защото здравната система действа на случаен принцип, а координацията вътре в нея е сериозно нарушена.
Здравната каса прави една регулация, която не позволява на доболничната помощ да работи ефективно, смята Райчинов.
Председателят на БЛС съобщи, че средствата в бюджета на НЗОК за следващата година са с 40 милиона лева по-малко от тази година "като регулацията остава същата - изцяло и само държавно управление на касата като отдел на Министерството на финансите".
Проф. Станка Маркова, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, заяви, че "съсловието, което представлява, е най-пострадало от реформите и хаоса в здравеопазването.
Професионалистите по здравни грижи (медицински сестри, акушери, фелдшери, лаборанти, рехабилитатори) получават по 50-100 лева аванс със закъснение от месец, а в същото време работят за двама-трима, каза Маркова.