България и Румъния ще бъдат най-вероятните домакини на новия американски щит в Европа, твърди Тед Карпентър, вицепрезидент по въпросите на отбраната и международната политика във вашингтонския институт "Катон".
“Първоначалният план, както знаем, предизвика доста сериозна съпротива в Полша и най-вече в Чехия. Съпротивата в Югоизточна Европа изглежда по-малка.
Също руската съпротива, въпреки че все още изглежда мащабна, не е толкова интензивна, колкото беше срещу първоначалния план, който предвиждаше елементи от ПРО да бъдат разположени в Полша и Чешката република”, казва американският експерт, цитиран от радио Дойче веле.
По думите му ако това стане факт, България и Румъния ще бъдат още по-силно зависими от САЩ по отношение на сигурността.
“И двете страни вече са стигнали до заключението, че е в техен интерес да създадат максимално тесни връзки по отношение на сигурността с Вашингтон. Но това може да доведе до напрежение в отношенията с другите държави в региона.
България и Румъния може да им се видят като пионки на САЩ, а такъв имидж няма да е в интерес на двете страни", продължава анализа си експертът.
Според Карпентър евентуалното разполагане на ПРО у нас обаче няма да повлияе съществено на отношенията ни с другите държави от ЕС.
", обобщи още експертът.
Той добави, че преди влошаването на отношенията между Турция и САЩ, което настъпи наскоро, във Вашингтон имало силни настроения за включване на Турция в тези планове.
"Подозирам, че желанието за това сега е намаляло. Вашингтон вече не е сигурен дали Турция е надежден партньор по отношение на сигурността.
Има и доста притеснения, че Турция е напът да възприеме независим курс във външната си политика, който изглежда все по-враждебен спрямо интересите на САЩ и техни ключови партньори като Израел и ЕС”.