Престъпленията, които са доста динамични в последните месеци, са свързани с въоръжените грабежи за малки суми – 200 или 300 лв.
Това са млади хора, деца, които всъщност прибягват към нещо, което възприемат като начин да спечелят някакви пари, които да бъдат изхарчени за удоволствия. Това каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който участва в Международна конференция „Виктимизация на деца, измерения и превенция”.
Министър Цветанов посочи, че родителският контрол е изключително важен.
"Доста се снижава възрастовата граница за наркоразпространителите сред подрастващите, което също е един сериозен проблем. Ние трябва да насочим нашето внимание към превенцията и ограничаване и недопускане на такива уродливи явления, които създават предпоставка за по-голяма криминогенна обстановка в годините, когато стават по-големи”, посочи той.
На въпрос - как се зарибяват децата, министър Цветанов посочи, че всичко става в училище и в интернет пространството с поканите за увеселителни мероприятия. Той посочи, че има доста такива инциденти.
„Една от операциите, която беше реализирана от колегите от ГДБОП за педофилската група, показа, че са били приканвани млади момчета да се включат в купон, след което са били затваряни и под въздействието на алкохол и на наркотици, са били упражнявани насилствени действия спрямо тях. Впоследствие казаха, че когато те споделят – те биха могли да бъдат изолирани от техните връстници и възприемаха това, което са претърпели, като част от престъпление, в което те са участвали”, посочи министър Цветанов.
По данните на МВР пък за периода от 01 януари 2010 до 31 октомври е имало 43 изнасилвания, 136 блудства с деца, 15 случая на сводничество и общо 262 - на
разврат.
Около 2000 са били случаите на насилие над деца от началото на годината, отчита МВР. За 2009-а те са били 2368, а през 2008 г. - 3069.
Според данни на "Интерпол", цитирани на конференцията, всяко пето дете между 12-14-годишна възраст е получавало покана за секс по интернет. 70 на сто от поканените са отговаряли, 30 процента - не, а 14 на сто са отишли на среща.
На този етап в България има доста случаи на насилие върху деца, сочи изследване. В същото време малките жертви по-трудно споделят за извършеното спрямо тях.
В рамките на проекта "Детство за всички" е започнала оценката на риска за деца с увреждания, отбеляза заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето Калин Каменов. Той припомни, че у нас вече работи гореща телефонна линия за деца в риск. Повече от 70 000 са били позвъняванията на нея през
последната година. 14 000 деца са били консултирани.
"Резултатът е, че сигналите за опасност останаха само такива, а не се превърнаха в случаи, в рискови ситуации", посочи Каменов.
Според Елина Георгиева - началник на отдела "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания" към Министерството на правосъдието, България се нуждае от специално правосъдие в областта на закрилата на децата.