Годишно в България се събират 3 500 000 000 килограма боклук.
Това значи, че на всеки от нас се падат внушителните 500 кг, а за цял живот българинът натрупва средно 36 тона. Едва 4% от всичко се рециклира, като причината за това е, че почти никой не изхвърля в специалните контейнери това, което би трябвало. За сравнение – западноевропейските страни в момента се стараят да достигнат 60%. Според проучване на специализирана фирма, около 1/4 от "цветните" кофи у нас стоят празни, още толкова са изчезнали, а от пълните едва 1/10 съдържат материалите, за които са предназначени.
Най-много сред това, което изхвърляме, 27,5%, са кухненските органични отпадъци. Хартия и картон са почти 24%, а стъкло - 14,1%.
Основният проблем в тази област е, че хората не са информирани за ползите от рециклирането.
В новия брой на Списание 8 можете да намерите както обща информация по темата, така и практични съвети. Кой контейнер за коя вещ е предназначен? Кои пластмаси могат да се рециклират? Лесно ли е да превърнем ненужните органични отпадъци в компост? Всички отговори – в ноемврийския брой на Списание 8. Ще проследим пътя на боклука от домакинството до завода за рециклиране и сметището, за да видим как можем да спасим Земята от морето от боклук, с което я зариваме.