Европейската комисия няма никакво намерение да преустанови или да сложи краен срок на механизма, чрез който наблюдава борбата с организираната престъпност и корупцията в България.
Това заяви високопоставен представител на Европейската комисия, отговорен за Механизма за сътрудничество и контрол на кръгла маса, организирана в Европейския парламент в Брюксел.
"Механизмът ще приключи, когато всички показатели бъдат изпълнени по задоволителен начин", заяви представителят на ЕК на среща, организирана от депутатите Мария Неделчева и Моника Маковей. Целта на събирането беше да се направи оценка на ефикасността на действащия от 2007 г. в България и Румъния мониторинг.
Европейската комисия наблюдава България по шест показателя, сред които борба с организираната престъпност и прането на пари, корупцията по висшите етажи на властта и реформата на съдебната система.
В Румъния критериите са четири и са свързани с борбата срещу корупцията сред управляващия елит.
В изпълнение на механизма Брюксел издава годишно по два доклада, следващият от тях се очаква през февруари 2011 г.
"Това беше спешна мярка за довършване на неща, които не бяха направени преди влизането на България и Румъния в ЕС. Само от двете страни зависи кога той може да бъде завършен", заяви служител на еврокомисията, занимаващ се с корупцията в Генерална дирекция "Правосъдие, свобода и сигурност".
През 2008 г. заради незадоволителните резултати и липсата на воля у правителството да работи за решаване на проблемите, Европейската комисия замрази фондове за България за близо 800 млн. евро.
През първите три години от действието на механизма, на София и Букурещ можеше да бъде наложена и предпазна клауза, която щеше да обезсили решенията на националните им съдилища. Тази опасност беше избегната.