Малко след 10 ч. тази сутрин започна събарянето на незаконните вили в местността Ченгене скеле край Бургас. Незаконните строежи са едноетажни и двуетажни монолитни вилни сгради.
Малко след започването на събарянето собствениците на една от сградите извикаха адвоката си и започнаха преговори с началника на РДНСК Бургас Георги Георгиев, който временно спря процедурата. Специално за тази сграда спорът не е приключил, каза адвокатът Евгений Мосинов. Обясни, че заповедта за събарянето й не е влязла в сила, а във Върховния административен съд (ВАС) има дело, което е образувано по жалба на "извършителите на строежа". Той съобщи, че заседание по делото е насрочено за 8 февруари и в Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК) знаят тези обстоятелства. Въпреки това те твърдят, че заповедта е влязла в сила и пристъпват към изпълнението й. В случая считаме, че ДНСК превишава правомощията си, каза още Мосинов.
Новият директор на ДНСК Милка Гечева обаче заяви, че за всички сгради, чието премахване е започнало днес, има влезли в сила заповеди, включително и за тази, за която се твърди, че има дело във ВАС. То е приключило и дори е архивирано, посочи тя. По думите й са издадени 147 заповеди за премахване на незаконни постройки, 23 от тях са изпълнени до момента, а до 10 декември трябва да бъдат съборени още 26 . До края на годината или най-късно в началото на следващата ще бъдат изпълнени още 20 заповеди, каза още Гечева.
Застрояването е извършено върху терен, представляващ държавен горски фонд, съобщиха вчера от пресслужбата на ДНСК. През годините собствениците на сградите многократно са правили опити да бъде променено предназначението на терена, като той бъде изключен от държавен горски фонд и бъде създаден градоустройствен статут, като се отредят урегулирани поземлени имоти и се одобри застроителен план. До момента обаче това не е направено и терените са заети без правно основание в нарушение на Закона за горите и Закона за устройство на територията, уточняват от ДНСК.
От дирекцията обявиха още, че строежите са извършени в чужд терен, без отстъпено право на строеж, без промяна на предназначението на горски земи, без одобрен подробен устройствен план и без издадени строителни книжа. При това положение те са безспорно незаконни по смисъла на Закона за устройство на територията. От пресцентъра на ДНСК обаче уточниха, че основна вина за допускане на подобни случаи имат собственикът на терена и кметът на общината, в която се намира незаконните строежи. В същото време обаче инициативата за предотвратяване на последствията от допуснатото незаконно строителство е изцяло на ДНСК.
Заповедите за премахване на незаконните постройки са издадени в периода 2004 - 2009 година. Съдебните производства по обжалването им приключват и до този момент. На собствениците на незаконни строежи с влезли в сила заповеди за премахване е предоставена възможност да ги премахнат доброволно. Тъй като обаче до момента това не е направено, единствената възможност за законосъобразно приключване на случаите е премахването да бъде извършено принудително от ДНСК. Според графика, публикуван на сайта на дирекцията, това трябва да стане в периода от 10 ноември до 10 декември т.г.
източник: dnevnik.bg