25 Ноември 2024 г. Понеделник

10 пазарни балона, които могат да се спукат

2010-11-11 09:57:41

Злато

Цената на златото се е повишила от 294 долара за тройунция през 1998 г. до 1404 долара днес, което представлява ръст от 377%. „Това е най-големият и най-лошият балон от всичките“Златото няма истинска стойност“Има много компании, които не трябва да са в тази индустрия, а са“, казва Маншарамани. „Наистина ли са ни нужни 250 компании, разработващи фотоволтаични клетки (само в САЩ), при това финансирани от фондове за дялов капитал?“, допълва той.

Суровините

Можете да обвинявате лошото време, Китай или Федералния резерв, но цените на суровините се покачиха в последно време. Цената на пшеницата се е повишила с 60% през тази година. Драстично са нараснали и цените на други храни, като например царевицата. „Фокусът за евентуален балон наистина е върху храните“, казва Уайдемер, но цените на индустриални метали като медта също са се покачили значително.

Apple

Да, всички харесват iPad и iPhone (освен ако не живеят в Ню Йорк или Сан Франциско, където силата на сигнала е проблем). Акциите на Apple са се повишили с 1200% от 2001 г. и това само по себе си е дефиниция за балон. „Apple е изключително модна компания“, казва Уайдемер. „Ако изпълнителният директор на Apple Стив Джобс напусне или почине, аз мисля, че компанията ще има проблем да запази магията и това ще бъде краят“, допълва той.

Социалните мрежи

Наистина Facebook има 500 млн. потребители, но всъщност каква е стойността на това? Според някои анализатори пазарната стойност на компанията е 35 млрд. долара, но акциите на социалните мрежи все още не се търгуват публично. Twitter, който почти няма приходи, се оценява на 1,5 млрд. долара, докато пазарната цена на LinkedIn се предполага, че е 1,4 млрд. долара. „Не съществуват никакви индикатори или методи за оценяване, които да насочват инвеститорите“, казва Маншарамани. „Когато имате такава липса на яснота, почти всичко е възможно“.

Акции от развиващите се пазари

Като клас активи тези акции са нараснали със 146% през последните две години. „Преполовили сме пътя до евентуален гигантски балон на пазарите в развиващия се свят“, казва Бъртън Бигс, бивш инвестиционен директор на Morgan Stanley, който правилно предвиди балона на фондовия пазар в САЩ от края на 90-те години. Икономиките на страни като Индонезия, Австралия, Русия и Бразилия нарастват стремглаво, въпреки че световната икономика няма почти никакъв растеж. Голяма част от техните печалби са подкрепени от цените на суровините, които както вече обсъдихме, също са балон. „Имам всички основания да вярвам, че това ще се окаже балон“, казва Маншарамани.

Малките технологични компании

Измина едва десетилетие от гръмването на дотком балона, но големите технологични компании, разполагащи с много кеш, придобиват по-малки компании, без да се интересуват от цената. Hewlett-Packard например води война с Dell за 3Par, което принуди HP да плати зашеметяващите 2,4 млрд. долара, или 325 пъти печалбата на компанията преди данъци и амортизация.

Американският долар

Въпреки че доларът се понижи с 10% спрямо еврото през тази година, Уайдемер вярва, че зелената валута е 100% балон. Според него, балонът ще се спука, когато чуждестранните инвеститори престанат да купуват американски активи като акции и облигации. „. Докато Китай може би ще държи инвестициите си в доларови облигации вечно, казва Уайдемер, пенсионните фондове в Япония и застрахователните компании в Европа ще се отърват от доларите, когато инфлацията в САЩ се повиши.

Щатският правителствен дълг

„Когато този балон се спука, това ще е краят на балоните – нищо вече няма да е толкова голямо и да има такова значение“, казва Уайдемер. Дълговият балон нараства много бързо и ще продължи да расте, казва той. На практика няма начин правителството на САЩ някога да успее да плати 13,7 трилиона долара, които за момента дължи (главно на чужденци).

Това означава, че инвеститорите вероятно ще престанат да купуват щатски дълг. Балонът се спуква, когато правителството започне да усеща затруднения да продава ДЦК, точно каквото е положението в Ирландия и Гърция за момента.

Вместо да взима пари назаем, правителството започва да печата пари. Балансът на Фед е набъбнал от 800 млрд. долара през 2008 г. до 2,2 трилиона долара сега, а централната банка обяви току-що, че ще печата още 600 млрд., казва Уайдемер. „Лекарството започва да се превръща в отрова“.

източник: dnes.bg

Последни новини от категория Бизнес


Новини
68% от българите биха се притеснявали да посещават места, където има много хора срещу 28%, които нямат притеснения за това. 57% биха се притеснявали да отидат на ресторант или ...
Новини
Държавата готви още мерки за подкрепа на икономиката. Това стана ясно коментара пред БиТиВи на министъра на икономиката Емил Караниколов. Първо обаче щяло да се види как вчера оповестените мерки ще ...
Новини
Не би следвало да има криза със стоките от първа необходимост. Това заяви пред Нова телевизия Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ. Според него месното производство представлява 20-30% ...
Новини
Дългогодишен опит – гаранция за качество   Белдо Кънстракшънс ЕООД Варна е специализирана компания в хидроизолационни продукти и системи.   Хидроизолация от мазе до покрив &nbs ...
Новини
От днес би трябвало всички шофьори да получават подробни касови бележки на бензиностанциите. Те ще съдържат информация за косвените данъци, платени от търговеца, за продажната стойност и за стойност ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати