24 Ноември 2024 г. Неделя

Път с предимство

2010-11-13 10:14:42
Колко ще струва да отидеш с автомобил до морето през 2012 г.? Ако бързаш - около 3000 лева. Без магистралната такса и разходите за гориво. С тази сметка Владимир Илиев от Асоциацията  Тогава ще има магистрали, а по нея ще има камери - ако има пет камери и всяка ви хване да карате със 170, това прави пет глоби по 300 лева на посока. Общо 3000 лева за двете посоки."

Преди няколко седмици депутати от ГЕРБ начело с председателя на парламентарната комисия по транспорт и съобщения Иван Вълков внесоха предложения за промени в Закона за движение по пътищата. В тях има два основни момента - отпада отнемането на книжка при първо нарушение на ограниченията за скорост и се въвежда значително опростена процедура по установяване и наказване на шофьори, "снимани" от камера с радар на пътя.

Промените са позитивни - те ще премахнат формализма на процедурите в действащия от 1968 г. Закон за административните нарушения и наказания. В същото време обаче те са поредната кръпка в закона, която показва липсaта на концепция за това как точно трябва да се противодейства на нарушенията по пътя.

Откакто е приет през 1999 г., Законът за движение по пътищата е променян 34 пъти. Средно по три пъти на година. Или както казват прилагащите го - достигнал е състояние, което позволява постоянно усъвършенстване. Някои наказания в него са абсурдно тежки, други - твърде леки.

Към 8 ноември от началото на годината от катастрофи в България са загинали 681 души. Това е най-ниската стойност от 1990 г. насам. В същото време през 2009 г. са загинали 160 души по-малко от предишната година.

Има две възможни причини за това - както сривът на икономиката (това води до отслабване на трафика), така и промените в Закона за движение по пътищата отпреди две години, които позволиха събираемостта на глобите да нарасне от около 5 до над 60%.

Тенденция, която по никакъв начин не би трябвало да ни успокоява - България в сравнение с другите европейски държави е някъде в средата на списъка по брой убити на 1 млн. жители население. В същото време в страната ни всяка година в катастрофи умират близо двойно повече хора, отколкото в държавите, които са с най-добри показателни за безопасност на движението в Европа.

Действащата стратегия за подобряване на безопасността по пътищата в България е за периода 2007-2010 г.  За съжаление тя едва ли ще постигне целите си - под 700 убити в края на годината.
Следващата стратегия е в процес на изработване - тя ще е за периода 2011-2020 г. и основният й приоритет ще бъде намаляване с 40% на жертвите по пътищата (до нивата от 60-те години на миналия век - между 500 и 600 загинали на година).

В темата на броя на "Капитал" ще разкажем за последните промени в Закона за движение по пътищата - какво ще променят, ако бъдат приети. Както и какво още наложително да се промени. Ще обясним как Франция успя да намали жертвите на пътя близо наполовина през последните 10 години.

Намаляването на катастрофите по пътя не изисква толкова да се инвестират пари, а по-скоро време и усилия, за да се създаде смислена организация на движението и налагане на санкции. Това може да спаси живота на стотици хора в активна възраст и да направи пътуването с кола такова, каквото трябва да бъде - сравнително спокойно придвижване от точка А до точка Б, а не рискована борба за оцеляване.

Какво ще се промени, ако проектът за промени в закона за движение по пътищата бъде приет

Смъртоносната зебра. През 2009 г. в България са убити три пъти повече пешеходци отколкото във Франция. Кой се впечатлява от това

Несъобразена скорост - този масов убиец. В България шофьорите или масово са некадърни, или е налице вечният проблем с некачествена статистика

Гаранция Франция. Четири стъпки, които намалиха жертвите по пътищата наполовина
източник: capital.bg

Последни новини от категория Разни


Новини
В полунощ срещу Водици (Богоявление) народът на Слънцето винаги е почитал водата, като символ на Живота и Сътворението. Древният български ритуал е изпълняван много преди Христос. Извест ...
Новини
На 8 и 9 май по традиция се чества "Деня на победата" на Съюзниците във Втората световна война над силите на Оста. На първата дата празнуват западните съюзници, на втората - Русия и повеч ...
Новини
Китайската комунистическа партия (ККП) носи много тежка отговорност за възникването и първоначалното разпространение на тази силно заразна болест. Вирусът, който първоначално има животинс ...
Новини
Последващите коментари са на хора от личната ми Фейсбук листа (плюс един по и-мейл), живеещи в различни части на света. Помолих ги да опишат накратко какви са ограничителните мерки към момента, свъ ...
Новини
"В последно време на всички стана ясно, че сме изправени пред избора независим съд или прокурорска република.".Това заяви пред БНР адвокат Здравка Калайджиева, правозащитник, ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати