Проектът за Изборен кодекс, внесен от управляващите, не прави радикална промяна в изборния процес, смятат от Синята коалиция.
СДС, ДСБ, Обединени земеделци, БСДП, РДП, както и ВМРО, "Новото време", "Зелените" и неправителствени организации обсъдиха днес на работна среща предложения от ГЕРБ проект за Избирателен кодекс.
„Проектът за Изборен кодекс е мимикрия, че се прави нещо ново, той е кодекс на статуквото“, коментира депутатът от Синята коалиция Михаил Михайлов.
Според него кодексът няма нищо общо с обещанията на ГЕРБ отпреди 16 месеца за радикална промяна в изборния процес в България.
„В него не видяхме правила, които да направят изборите прозрачни, изчистени от корупционни практики и от корпоративен вот, добави Михайлов.
Забележките на сините са свързани с регистрацията на избирателите и партиите, финансирането на предизборните кампании и въвеждането на електронното гласуване.
Според Михайлов даренията от едно физическо лице не трябва да надвишават средната заплата за страната, а всички финансови действия на партиите да се извършват по банков път.
Друго изискване на Синята коалиция е да се въведе постоянно действаща изборна администрация, а ЦИК да бъде структуриран на паритетен принцип.
Синята коалиция е против отпадането на правото районните кметове в София, Пловдив и Варна да се избират, посочи Прошко Прошков от ДСБ.
Той добави, че сините не одобряват и решението да се намали броят на общинските съветници.
"Считаме, че е недопустимо чрез проекта на Изборен кодекс да се правят промени по отношение на структурирането на администрацията на общините", допълни Прошков.
Като такова "вмешателство" той определи ограничението на броя на заместник-кметовете.