Учени предупреждават, че заради климатичните промени в Европа предстоят по-студени зими.
Причината за по-ниските температури и по-обилните снеговалежи е в сериозните смущения на въздушните течения, обяснява Владимир Петухов от Потсдамския институт за изследване на климатичните промени.
В източната част на Арктика ледът се свива и вследствие на това там по-ниските слоеве на атмосферата може да бъдат затоплени, което пък би променило въздушната циркулация.
„Тези смущения може да утроят вероятността за екстремно студени зими в Европа и северната част на Азия“, обяснява Петухов, цитиран от Die Welt.
„Тежки зими като миналогодишната и тази от 2005/06 не противоречат на общата картина на глобалното затопляне, а по-скоро я допълват“, е мнението на учените.
Изводите им се базират на компютърни симулации. Те съсредоточили изследването си върху Баренцово и Карско море, където през студената европейска зима 2005/06 било наблюдавано драстично свиване на леда.
„Нашата симулация показа относително ясна реакция на температурата на въздуха и ветровете, когато намалихме площта на ледената покривка в данните, обработвани от компютъра“, казва Петухов.
Други обяснения за студените европейски зими, основаващи се на намалена слънчева активност или свързани с Гълфстрийм, „са по-скоро преувеличаване на ефектите“, смята Петухов.
Взаимовръзката при тези феномени била сравнително слаба, докато откритата сега зависимост, напротив – доста силна.