С гласовете на ГЕРБ и "Атака" парламентът прие на първо четене Изборния кодекс. Дискусиите по него продължиха около четири часа.
Очаквано левицата и ДПС бяха против, а от Синята коалиция се въздържаха. "За" проекта бяха 104-ма народни представители, 39 бяха "против", а 8 се въздържаха.
Според сините, "Коалиция за България" и ДПС няма сериозна реформа в изборния процес, няма мерки срещу купуването на гласове и контролирания вот, а кодексът "обслужва интересите на управляващата партия".
Споровете отново бяха около отпадането на избора на районните кметове и на кметовете на малки населени места, запазване на изискването за т.нар. уседналост на местния вот, както и намаляване броя на общинските съветници с 20 на сто.
От опозицията възразиха още, че планираният праг за преференция и пренареждане на партийните листи от 20% при парламентарните избори на практика ще направи мажоритарния избор невъзможен.
Спорове предизвика и планираното въвеждане на изискване избирателите да отбелязват избора си в бюлетината само със знак Х със синя химикалка.
От ГЕРБ заявиха че са категорични, че това са "демагогски и немотивирани твърдения".
„Законопроектът е много добър и предвижда равен старт за всички политически субекти, както и сериозни санкции срещу изборната търговия, защити предложенията си Искра Фидосова.
„Най-после въведохме изискването за уседналост, ограничихме възможността за гласуване на две места, придружителите на гласуващите ще бъдат записвани за пръв път в нарочно създаден списък, а за нарушителите има предвидени сериозни санкции", аргументира се тя.
Фидосова допълни, че вече има забрана за използване на мобилни телефони и фотоапарати с цел предотвратяване на заснемането на вота.
"За знака "Х", с който ще се отбелязва вотът, и който толкова много тревожи някои, българските граждани са достатъчно грамотни да разберат къде и как трябва да го поставят.
С този кодекс ние ще сложим край или ще ограничим в максимална степен контролирания вот, манипулирания вот и купуването на гласове", убедена е Фидосова.