По-скоро "да"...
Според посланика на Испания у нас Хорхе Фуентес България ще успее да влезе в шенгенското пространство следващата година.
"Всички очаквания са насочени към това, че България ще влезе в Шенген следващата година независимо дали ще стане първата или втората половина от годината. Смятам, че по-скоро е обосновано влизането от факта, че България ще има необходимите контролни елементи, разположени по границата в съответната адекватна форма, така че да може България да изпълни онези изисквания, които налага Шенген", каза Фуентес по радио К2.
Посланикът на Испания обясни, че една добра реформа в правосъдната система и едно добро полицейско функциониране ще бъдат необходими за влизането ни в Шенген, като това покрива и справедливо произнесени присъди и ефективни действия на полицията за опазването на границите.
По думите му обаче основният проблем на България не е влизането й в Шенген или Еврозоната. „Основният проблем е икономическото положение на страната, която все още се намира на степен 40% от средноевропейските показатели, т.е. почти 1/3 от средноевропейските показатели", каза той.
По-скоро "не"...
Може би през март няма да бъде взето положително решение за членството на България и Румъния в Шенгенското пространство. Трябва да се прецени цялата конфигурация на силите в ЕС. Това каза посланикът на Нидерландия у нас Карел ван Кестерен в предаването „Събота 150" по БНР.
България и Румъния не бива да се допускат до Шенген, ако не отговарят на критериите в споразумението за сътрудничество и верификация", каза още той. По думите на посланика е много важно кандидат членките на Шенген да спечелят доверието на страните-членки.
"Правителството казва, че трябва да бъде постигнат достатъчно добър напредък по механизма за сътрудничество и контрол и докладът на ЕК ще е много важен за оценката на положението. До този момент българското правителство върви по правилния път", каза той. Посланикът одобри водената политика от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов и от министъра на правосъдието Маргарита Попова. „За съжаление досега не сме свидетели на осъдителни присъди и на това определени хора да са в затвора. Не е моя работа да се произнасям по решения на съда, но като че ли има закономерност и това ни кара да си задаваме въпроси дали работи системата", каза още Ван Кестерен. „Много се надявам този доклад да отрази напредъка, защото това би довело до голяма промяна", допълни той.