Законът за конфискация на незаконното имущество е готов, очаквам бележки, критики и съгласуване, след това внасяне в Министерския съвет, заяви министърът на правосъдието Маргарита Попова по БНТ. Конфискуваното незаконно имущество ще се насочва към социални дейности и към издръжка на самата комисия, отбеляза тя, предаде АСН.
Попова подчерта, че гражданската конфискация няма нищо общо с наказателната конфискация и по това е имало дебат с експертите на Венецианската комисия. При гражданската конфискация не се преследва лицето, преследва се произходът на имуществата – ако се окаже придобито от престъпна дейност, тогава трябва да се върне. Няма презумпция за невиновност, тя се отнася до наказателното производство, отбеляза Попова и посочи, че някои критики стимулират страховете на хората. Само тези, които са нарушили закона трябва да се страхуват. Ще се отнема имущество на хора с нарушения, на коитоима повдигнати обвинения, генериращи имотна облага, подчерта Попова.
Държавата не е в състояние да се справи по друг начин, смята тя. По думите й честните, спазващи закона хора могат да са спокойни – няма да се отнема имущество по анонимни сигнали.
Комисията "Кушлев" не може да отнема имущество, тя само ще проверява. След това се отива към съда на три инстанции, където да се докаже, че е придобито имуществото е по престъпен начин, заяви Попова.
Законът може да размести пластовете в България – като голяма част от това, което е придобито по незаконен начин ще трябва да се върне и това е най-мощното оръжие на държавата. Има изследвания на Световната банка и в България, които показват какво се случва – става ясно, че огромни имущества се изнасят извън границите на съответната държава. Някои обаче от имуществата остават в границите на държавата – това подрива устоите й, отбеляза министърът.
Работим с актове на държавни институции, така че комисията "Кушлев" не може да се занимава с донесения на съседи, каза Попова.