Сокът от нар помага при бъбречно заболяване, установиха израелски учени. Свойствата му се дължат на високо съдържание на полифеноли с антиоксидантен ефект в него.
Изследването на екипа сe базира върху наблюдение на 101 пациенти на диализа. Учените установили, че при консумация на половин чаена чаша сок от нар три пъти седмично в продължение на една година пациентите се нуждаят по-рядко от поставяне на апарат за диализа.
Според медиците съдържащите се полифеноли в нара са силни антиоксидантни вещества, които елеминират и възпрепятстват натрупването на свободни радикали, образуващи се при метаболитните процеси в организма.
При редукцията на тези молекули в кръвта се намалява и негативното им въздействие върху тъканите, което има отношение към възпалението на тъканите.
Учените са установили, че сокът предпазва от усложнения при пациентите с бъбречни заболявания, поставени на диализа. Данните от изследването показват, че 40% по-малко се наблюдават инфекции при първото посещение в болницата и 80% при второто.
Специалисти обръщат внимание, че сокът от нар е богат на калий, поради което се налага да балансират хранителния си режим.
Сокът от нар също така съдържа магнезий, фосфор, калций, натрий, желязо, както и алуминий, силиций, хром, никел, мед и витамините С, В6, В12 и Е.
Смята се, че нарът има жлъчогонно, обезболяващо и подсилващо организма действие. Възбужда апетита. Влияе благоприятно на кръвообразуването, понижава кръвното налягане и холестерола.
Неотдавна американски учени доказаха, че редовната консумация на сок от екзотичния плод помага при еректилна дисфункция и понижава риска от рак на простатата и кожата.