Налагат се счукани с обелена ципа. Прикрепват се върху болното място и престояват така няколко часа. При гнойни рани и мазоли е необходимо многократно подновяване на превръзката. За лечение на мазоли е добре вечерта преди лягане да се направи баня на краката с топла вода, към която е прибавена 1 чаена лъжичка сода за хляб. След подсушаване върху възпалената и загрубяла кожа се поставят обелени свежи листа на растението. Някои лечители препоръчват върху тях да се капнат 3-4 капки винен или ябълков оцет. Отгоре се покриват с лейкопласт и престояват цялата нощ. Процедурата се повтаря и през следващите няколко вечери.
Сокът от току-що откъснатите листа от едра тлъстига е подходящо обезболяващо средство при възпаления на външното и средното ухо. За целта е достатъчно да се сложат няколко капки от него в ушния канал. Не трябва да се забравя обаче, че те са абсолютно противопоказни след лекарска манипулация или когато спонтанно от ухото изтича гной.
Широко приложение в народната медицина намират и препаратите от друг събрат на Дебела Мара – жълтото прозорче (жълта тлъстига). В надземната част на това растение се съдържат множество полезни вещества. Те имат болкоуспокояващо, противомаларийно, възбуждащо центъра на дишане действие, тонизират гладката мускулатура на матката и храносмилателната система, засилват съкращението на сърцето, понижават кръвното налягане и други. Отварата от листата и стъблото на жълтата тлъстига се приготвя, като 1 супена лъжица от дрогата се вари в 300 мл кипяща вода в продължение на 10-15 минути. Кисне 30 минути, прецежда се и се пие 3х1 винена чаша преди ядене. Запарка от жълтото прозорче се получава, като 1 чаена лъжица ситно нарязана дрога се залива с 1 чаена чаша вряща вода. Похлупва се и се изпива на глътки след изстиване. Вътрешно приети, тези препарати успокояват болките, намаляват киселините и съдействат за бързото оздравяване на язвите на стомаха. Използват се с успех и за лечение на лениви черва, високо кръвно налягане и атеросклероза. Те стимулират дихателния център, регулират дишането и са особено подходящо лечебно средство при болни с хронични белодробни заболявания с лекостепенна дихателна недостатъчност. Народните лечители препоръчват прилагането на компреси или налагане със свежи листа при рак на кожата.