Учебната година трябва да започва за всички ученици на определена дата, но да се даде възможност отделните ваканции, различните почивки между ваканциите, "зелените" училища - да могат да бъдат училищна политика. Това е предложението на Иван Игов - председател на секция "Училищна психология" към Дружеството на психолозите в България.
Специалистът коментира темата възможна ли е промяна в продължителността на различните ваканции, породена от училищните протести в страната срещу по-кратката зимна ваканция.
Трябва да се даде възможност на общинско ниво или да бъде училищна политика - всяко училище или община да могат сами да определят ваканциите. Те трябва да бъдат решавани на регионално ниво на базата на разговори и преговори между родители, ученици и учители, смята Игов, който беше съветник за средното образование, когато министър на образованието, младежта и науката беше Йорданка Фандъкова.
Според Игов зад ученическите протести стои обаче нещо много по-съществено - нереформираното образование, което отблъсква учениците, защото е изцяло архаично, основано на сбъркани методи, а повечето учители са пред пенсия.
Ако не успеем правилно да прочетем този протест, а реформата, която се бави, усуква, прехвърля се от една чиновническа папка в друга, ще се стигне до това, че много скоро учениците ще намерят различни доводи да не влизат в час, заяви Иван Игов.
Друг фактор при обсъждането на ваканциите е например този, че в "селските райони децата помагат за прибирането на реколтата в края на лятото и в началото на есента", отбеляза психологът.
Трябва чиновниците да си "избият от главите", че в кабинетите в центъра на София знаят какво се случва във всяко отделно училище в страната, каза Иван Игов.
Ученици от страната продължават да организират протести във Фейсбук, тъй като през тази учебна година коледната ваканция ще завърши на 2 януари.
От МОМН съобщиха, че коледната ваканция е толкова кратка заради матурите и изпитите след седми клас, които са в края на втория учебен срок.