Стойността на проекта „Южен поток" ще е приблизително 15,5 милиарда евро, пише на сайта на руския енергиен гигант „Газпром". От тази сума около 10 млрд. евро са планирани за трасето по дъното на Черно море и около 5,5 млрд евро за сухопътния участък от територията на Европа.
Според прогнозите, на които се позовават експертите на „Газпром" тенденцията за повишаване на консумацията и нуждата от природен газ ще се запази още дълго време. Очаква се след 2020 година обемът на потребяваното количество синьо гориво в Европа да надвиши 600 милиарда куб. метра, докато собственият добив в региона ще се намали наполовина. При тази ситуация „Южен поток" ще бъде един от малкото реални варианти за решаване на проблема, категорични са от руската компания.
Фактически „Южен поток" се дели на две основни части. Първата е изграждането на газова магистрала през акваторията на Черно море, а втората - създаване на газопроводна мрежа в Южна и Централна Европа, както и необходимостта от разширяването на газопреносната мрежа в Русия.
Дължината на подводния участък ще бъде 900 км, като максималната дълбочина ще достига 2250 м, а сухопътната част се разделя на две - северозападно направление - през Словения до Австрия и югозападно - през Гърция до Италия.
В зависимост от избора на крайната точка, от която газопроводът ще излезе от Русия, във вътрешността на страната газопреносната система ще бъде около 2 500 км. Предвижда се и изграждането на 10 междинни компресорни станции за поддържане на налягането на природния газ.
През 2011 година трябва да бъде постигнато инвестиционно решение по проекта, след което да започне строителството. То трябва да приключи през декември 2015 година, прогнозират експертите на „Газпром".
Към днешна дата основното трасе след Черно море е планирано да премине през България към Сърбия, Унгария, Словения до Австрия и Северна Италия, отбелязва шефът на департамента за управления на проекти на „Газпром" Леонид Чугунов в интервю за корпоративното списание. Предвиждат се и отклонения към Хърватска, Македония, Гърция и Турция. Според Чугунов първоначално по тръбата и нейните разклонения ще бъдат пренасяни ежегодно 21 млрд. куб. м газ.