22 Ноември 2024 г. Петък

Правилната диета и седем често срещани грешки

2010-12-01 10:48:50
Стопяването на телесните мазнини с ефективен хранителен режим изисква максимално спазване на изискванията и избягване на всякакви грешки и пропуски. Хората често прибягват до различни стратегии - за да поддържат доброто си здраве или за да намалят количеството натрупани мазнини. Някои от тези подходи са ефективни, а други - погрешни. В някои случаи, и то доста често, ние несъзнателно комбинираме добрите хранителни режими с лоши – така правим две стъпки напред и три назад в опитите си да постигнем желаната цел. Затова и тя в твърде много случаи ни се струва толкова трудно постижима.

Една здравословна диета е балансиран хранителен режим, включващ храни, които подпомагат поддържането на добро здраве, и едновременно изключващ такива, които го увреждат. Повечето хронични заболявания (като метаболитен синдром, диабет, високо кръвно налягане, атеросклероза и т.н.) са свързани пряко и с режима ни на хранене. Добрите диети дават възможност на тялото да си изгради нормален функционален интегритет, за да може да поддържа нормална обмяна на веществата, т.е. и нормално усвояване на мазнини, правилен воден и електролитен баланс, нормално кръвно и т.н.

Поставяне на правилна цел

Грешка номер едно е в резултат от следването на диетичен план, базиращ се на неподходящи диетични цели. Защото целите и начините да ги достигнем често определят резултатите. Стопяването на телесните мазнини (т.е. отслабването) е основната цел за ограничаващите диети. Но това всъщност е неподходяща главна цел за ефективния диетичен план. Той трябва да бъде насочен най-вече към адаптирането на хранителен режим, който допринася за доброто здраве като цяло - диета, която подпомага доброто здраве, ще помага и за намаляването на мазнините. Докато от друга страна - една диета за намаляване на мазнините може да не допринася за поддържането на добро здраве.

Втората цел на диетата може да бъде отслабване, намаляване на телесните мазнини или напълняване. Ако това е така, тогава тя предполага първо да...определим има ли точно определена причина за наличието на излишни телесни мазнини. Например, ако излишните мазнини са предизвикани от увеличаване на щитовидната жлеза поради дефицит на йод, значи специфичното лечение (препарати със съдържание на йод) ще коригира аномалията и като последица ще доведе до нормализиране на теглото.

Съдържанието на диетичния план е именно частта, в която се допускат най-много грешки. Останалите често срещани са свързани с видовете храни, които консумираме.

Полезните мазнини и подправки

Липсата на полезни мазнини в диетата е втората най-често срещана грешка. Мононенаситените и полиненаситените мазнини са полезни! Те са ключови за доброто здраве на човека. Една диета, в която те отсъстват, със сигурност е лоша диета. Но е важно да се различават полезните от вредните мазнини, защото последните са наистина най-вредното, което можем да ядем. Такива са например трансмазнините, които за съжаление присъстват в много съвременни храни.

Липсата на подправки в храните е трета често срещана диетична грешка. Подправките имат сериозен ефект върху здравето и особено върху процеса на освобождаване и усвояване на енергия. Някои подправки ускоряват метаболизма като повишават чувствителността към инсулина. Такива са канелата, кърито, джинджифилът. Повишаването на тази чувствителност подобрява начинът, по който въглехидратите се усвояват, и това намалява вероятността тялото да произвежда много мазнини и съответно да започне да ги трупа. Съвсем не е случайно, че диабетиците най-често са и с повишено тегло.

Диетичните фибри

Те са доказано най-важна съставка на добрата диета. Затова и именно недостигът на диетични фибри в храната е четвъртата диетична грешка. Най-добрият вариант за набавяне на фибри е от листните зеленчуци. А същите храни са и богат източник на други необходими вещества - витамини, минерали, антиоксиданти, биофлавоноиди.

Рафинираните въглехидрати

Прекалено многото рафинирани въглехидрати в храната е петата често срещана грешка. Те водят до намалена чувствителност към инсулина. И като последствие - до напълняване, диабет тип ІІ и много други хронични заболявания. Тези вредни последици от рафинираните въглехидрати могат да се намалят, ако успоредно с тях се увеличи приемът на диетични фибри.

Изкуствените подсладители

Консумацията на изкуствени подсладители е шестата често срещана грешка, която за съжаление е трудно да бъде избегната – толкова много храни и напитки днес съдържат такива заместители на захарта. Изкуствените подсладители разрушават вродените ни контролни механизми на апетита, подтикват към по-обилно хранене, т.е. организмът трябва да се справя в преработката на повече храна, отколкото има нужда.

Пестициди, хербициди и обезогени

Консумацията на пестициди, хербициди и т.нар. обезогени е седмата диетична грешка. Обезогените са специфични за околната среда химични замърсители, които предизвикват затлъстяване. Алтразинът е пример за такъв обезоген. Той е широко използван хербицид в царевицата, защото убива плевелите с широки листа. Проникването на атразина във водата води и до замърсяване на питейната вода.

Органичните храни

В днешно време именно диетата, включваща изключително органични храни, е най-добрата гаранция за избягването на изброените по-горе грешки. За съжаление, повечето от тези грешки са в следствие на човешката намеса в естествените природни процеси. Дори това да не ни харесва, не можем сами да променим общата тенденция. И единственото, което можем да направим за собственото си здраве, е да подбираме внимателно храната си, като следим и за баланса на съдържащите се в нея вещества.(а)
източник: dieti.info

Последни новини от категория Здраве


Новини
90% от болниците никога не са имали готовност да приемат инфекциозно болните с Covid. Това обясни пред Нова телевизия Методи Янков, представител на частните болници.Оказва се, че голя ...
Новини
През изминалото денонощие в страната са регистрирани 4041 нови случая на коронавирусна инфекция, направени са 11 066 теста. Това прави като съотношение над 36.5%.За ...
Новини
От утре 10 юли до второ нареждане се затварят всички барове, дискотеки и пиано барове на закрито, както е са забраняват всички масови празненства с повече от 30 присъстващи.Новата си запов ...
Новини
240 са новите случаи на коронавирус у нас при направени 4 286 PCR теста за последното денонощие. Това показват данните към полунощ на Единния информационен портал.Общият брой на регистриранит ...
Новини
Чрез приложението „Дари Кръв“, доброволците на БОДКще могат по-лесно и ефективно да помагат на хората в нужда от кръвопреливане Като част от усилията да пре ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати