От БСП представиха два варианта за оскъпяване на АЕЦ „Белене”, според така наречените инфлационни индекси – песимистичен и оптимистичен.
Според първия лош сценарий е трябвало да се бръкне в джоба на българския данъкоплатец с 1 милиард и 854 милиона евро върху договорените близо 4 милиарда.
"Тоест дори ако се вземе предвид индексът на инфлацията според Евростат и високата трудова инфлация у нас трябваше да платим с 500 милиона евро по-малко от договорените вчера 6,298 млрд. евро", пресметна пред журналисти в кулоарите на парламента бившият енергиен министър Петър Димитров.
Според левицата е имало и оптимистичен сценарий за индексация.
"При него трябваше за 30% от индексацията да се смята българската инфлация, а за останалата – европейската. Тогава щяхме да платим още 461 милиона евро. Това вече е с около 1 милиард и половина повече от реализацията на българския кабинет при преговорите вчера", допълни червеният депутат.
Петър Димитров поздрави още руската дипломация и лично бившия премиер и настоящ шеф на Газпром Сергей Кириенко.
"Това, което се случи вчера, е грандиозен успех за руската дипломация", посочи Димитров.
По друг начин обаче определи резултата предшественика на Димитров – Румен Овчаров. Според него загубите за България заради политиката "алъш-вериш" по отношение на АЕЦ „Белене” са за 3 милиарда лева само до този момент.
"Атомната енергетика е нещо малко по-различно от производството на домати или на гайки", обърна внимание Овчаров.
Според него страната ни се е отказала от бъдещи печалби, които ще предоставим на руски, френски и финландски фирми, но за сметка на това запазваме всички рискове.
Като такива той посочи съхраняването на отработеното ядрено гориво и бъдещото изваждане от експлоатация на реакторите. "Аз мисля, че това е чиста форма национално предателство", заяви Румен Овчаров.
Сергей Станишев пък обвини кабинета в грешна стратегия на преговорите.
"В разговорите не са използвани българските козове, защото и до момента от руската страна има проблеми с техническата документация", посочи той.
"Това би трябвало да се използва, когато се договаря цената", заяви бившият премиер. Той е категоричен, че държавата трябва да има 51% контролен пакет върху собствеността.
Според договореното вчера обаче ще загубим мажоритарния дял, защото в меморандума е записано НЕК да има мажоритарния пакет.
"Ясна е тенденцията – изкупуване на държавните дялове в перспектива от компаниите, които вчера бяха обявени като допълнителни участници в проекта", изтъкна лидерът на БСП.
Сергей Станишев се противопостави и на решението Русия да получи 45% от собствеността без никакъв конкурс.