Числото, което следва да помним: до 3,5.
Холестеролът представлява субстанция, наподобяваща восък или мазнина, която се произвежда основно в черния дроб и само в незначителни количества - от други клетки в човешкото тяло. Въпреки че в медийното пространство толкова много се тиражира максимата, че холестеролът и мазнините са вредни, човешкото тяло всъщност се нуждае от тях почти толкова, колкото се нуждае от въздух и вода – т.е. без тях животът е немислим!
Има няколко вида хранителни мазнини и САМО НЯКОИ от тях повлияват неблагоприятно нивата на холестерола в кръвта. Освен това, ако се навлезе в малко повече подробности, които обаче са наистина важни и необходими, тялото съдържа различни видове холестерол – така наречените добър и лош – съответно HDL и LDL.
ЛипопротеиниСпоред последните изследвания, човешкото тяло, най-вече чрез черния дроб, произвежда около 75% от холестерола, намиращ се в кръвта – а тя прави възможно транспортирането му до клетките. Но тъй като холестеролът е по природа подобен на мазнините, той не може да се разтваря във вода или съответно в кръв. Тялото преодолява тази пречка, като произвежда специални „транспортни“ молекули, наречени липопротеини, които разнасят холестерола и мазнините чрез кръвообращението.
LDLLDL е абревиатура на вид специализирани липопротеини, наречени липопротеини с ниска плътност (Low-Density Lipoproteins). Те свързват по-голямата част от холестерола в кръвта, така че увеличението на нивата на холестерол води и до увеличението на LDL. Когато нивото на LDL в кръвта е прекалено високо, носеният от него холестерол се отлага по стените на кръвоносните съдове. Това е причината LDL-холестеролът да се нарича „лош” холестерол.
HDLОстаналата част от холестерола в кръвта се свърза с друг вид липопротеини, наречени липопротеини с висока плътност или HDL (High-Density Lipoproteins). HDL съставлява само около 25% общия холестерол в тялото. Функцията на HDL е транспортирането на холестерол до черния дроб, където той се разгражда и елиминира от организма. Това е съответно причината HDL-холестеролът да се нарича „добър” холестерол.
LDL и храненеЕндогенният (произвежданият в организма) холестерол е около 3/4 от цялото количество в организма. Този внесен отвън - чрез храната, съставлява останалите 25% от общия холестерол. По този начин храненето може да оказва значително влияние върху нивото на общия холестерол и косвено - на LDL-холестерола. Консумирането на храни, които съдържат ненаситени мазнини, обикновено спомага за намаляване нивата на LDL-холестерол и увеличават тези на HDL. Така наречените „лоши” мазнини – наситените животински мазнини, хидрогенираните и транс- мазнините – увеличават нивата на LDL в кръвта. Транс мазнините, които са и най-вредни, притежават свойството едновременно да понижават „добрия“ HDL-холестерол.
Здравословни нива на LDLС увеличението на LDL-холестерола в кръвта нараства и рискът от образуване и натрупване на плаки по стените на кръвоносните съдове – състояние известно като атеросклероза. За да бъдат намалени възможностите за поява на това коварно състояние, експертите препоръчват - чрез диета или чрез медикаменти да се поддържат постоянно ниски нива на LDL-холестерол (под 3,5 ммол/л), а общият да е под 5,2 ммол/л.(а)