"Трябва да признаем, че страната ни е място не само на ниските данъци, но и на нископлатения труд", обяви президентът Георги Първанов при откриването на третата поредна дискусия по негова инициатива, посветена на заетостта в условията на криза.
По думите на държавният глава точно в това е големият парадокс - "България, която е със сравнително висококвалифицирана работна ръка, а на този фон - с такава деквалификация на труда".
"Изправени сме пред необходимостта от дълбока промяна в самия модел на заетост, която може да се извърши само ако се промени моделът на икономика и растеж - от обслужващ, на аутсорсинга към модел, ориентиран към високи енергоспестяващи и екологични технологии, с висока добавена стойност", обясни той.
По думите на Първанов България се нуждае от индивидуализиране и диференциране на формите на заетост, от гъвкаво работно време и мобилност.
"В годините на прехода коренно се промени икономиката и оттук - структурата на заетостта, цели професии залязоха и изчезнаха от пазара на труда, особено инженерните, нарасна заетостта в търговията и услугите, туризма, добивната промишленост.
Това, за съжаление, е заетост, свързана с нискоквалифицирани дейности, с евтина работна ръка, полагане на повече труд при по-ниска производителност", продължи анализа си президентът.
Той призова да се направи реалистична прогноза за нивото на безработица през есента, а не да се чакат нови сътресения на пазара на труда.
"Това ще ни позволи за видим реалните процеси, които вървят, не просто да градим антикризисните мерки, а по- дългосрочна политика", смята Първанов.
Той припомни целта на ЕС - постигане на 75% заетост на хората в трудоспособна възраст до 2020 г.