25 Ноември 2024 г. Понеделник

Измамните обещания на властта за 1,5 млрд. лв.

2010-12-03 13:10:43

Късно снощи Народното събрание прие държавния бюджет за 2011 г., като един от най-оспорваните въпроси при дебатите бяха парите за здравеопазване или по-скоро как ще се използва натрупаният резерв на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в размер на 1,5 милиарда лева от събрани здравни вноски.

В крайна сметка, без продължителни дебати, депутатите решиха тези пари да бъдат „извадени“ от резерва на здравната каса и „прехвърлени“ в общия бюджет за 2011 г. Или казано с други думи, държавата национализира средствата от здравноосигурителни вноски, събрани към края на тази година.

Скандалната идея

Безпрецедентното предложение беше подхвърлено от финансовия министър Симеон Дянков преди два месеца. Тогава той заяви, че парите от вноските на гражданите „ще могат да се използват от правителството за каквото прецени“.

На дебатите по бюджета вчера в парламента тази идея не само че беше лансирана от управляващите, но стана факт с приемането на бюджета на второ четене – платените от здравноосигурените лица вноски ще се използват от държавата не за здравеопазване, а за различни публични разходи и запълване на дефицити.

В изявление по въпроса заместник-министърът на финансите Владислав Горанов каза, че с тези средства ще могат да се финансират всички публични разходи. Според Горанов е „по-разумно да се вземат тези пари, които по досегашния модел така или иначе не са се ползвали, а са стояли като резерв“ и е „по-добре с тези средства да се покрива бюджетният дефицит“.

Празните обещания

Решението на парламента за "прехвърлянето“ на парите от здравни вноски е меко казано скандално. На практика управляващите не спазват едно от широко афишираните в общественото пространство обещания, а именно, че парите от здравни вноски на българските данъкоплатци ще се „връщат“ отново в здравната система и с тях ще се плащат единствено здравни дейности.

Точно това обещаваше премиерът Бойко Борисов преди месец, когато лекарите започнаха масови национални протести. Очевидно това е било празно обещание на управляващите, хвърлено в пространството, само за да се укротят обществените страсти.

С решението си да "прехвърлят“ 1,5 милиарда лева пари на данъкоплатците за запълване на дупки в бюджета, управляващите доказаха, че сами си предлагат законови промени, преговарят със самите себе си и в крайна сметка приемат предложенията си, тъй като имат мнозинство в парламента.

А някъде на заден план изостанаха преговорите с работодатели и синдикати, които очевидно се забравиха и останаха само на хартия. Получава се така, че въпреки волята за преговори между социалните партньори, въпреки стачната готовност на различни съсловия и браншове, въпреки сключените споразумения с работодатели и синдикати, всъщност управляващите пренебрегват страните, които имат законово право да участват във формиране на бюджета за здравеопазване като Българския лекарски съюз (БЛС) например.

Само преди дни БЛС беше пренебрегнат като фактор в здравеопазването, въпреки че е страна при подписването на Националния рамков договор (НРД) – документа, който определя цените, обемите и правилата на работа в здравеопазването.

Истината е, че всички финансови решения са концентрирани в ръцете на Министерството на финансите и на министър Дянков. Съвсем съзнателно управляващите изолират участници в страни по преговорите, за което алармираха от съсловната организация.

Параметрите в бюджета

Цифрите в бюджета за здраве през 2011 г. сочат, че догодина Министерство на здравеопазването ще направи 712 млн. лв. разходи и 40 млн. лв. приходи.

Дали този финансов ресурс е достатъчен, за да обезпечи българската здравна система и сравним ли е с бюджета за здраве през минали години, е отворен въпрос.

Но фактите за бюджета за здраве през 2011 г. недвусмислено показват, че за първи път от създаването на НЗОК през следващата година при управлението на кабинета "Борисов“ се ликвидира резервът на касата и средствата от здравни вноски ще могат да се харчат за всякакви други дейности, а не само за здраве.

През изминалите години, при други управляващи, българското здравеопазване страдаше от хронично недофинансиране.

Винаги е имало проблеми с парите за болнична помощ, за плащане на медицински дейности, източване на средства по различни механизми и винаги държавата е дофинансирала системата в края на годината.

Въпросът е какво ще се случи с недостига на пари в здравеопазването сега, когато няма достатъчно пари в бюджета за здравеопазване, а също така няма и резерв на Здравната каса.

източник: dnes.bg

Последни новини от категория Политика


Новини
Шефът на най-новата политическа партия отправи ясно послание към българския народ."Големите началници не стоят в столици в Европа или някъде другаде по света. Големите началници са бъ ...
Новини
Няма състояние на хаос в държавата. Toва заяви вицепремиерът Томислав Дончев в сутрешния блок на БиТиВи.Той обясни, че различни прогнози за коронавируса имаше, но имаше и такива, че коронавирусът ...
Новини
БСП и ДПС поискаха оставката на шефката на парламента Цвета Караянчева с различни мотиви. Тя заяви, че няма да се оттегли от поста.Антон Кутев от левицата прочете декларация във връзка с вчерашните съ ...
Новини
Властта търси време за протакане, за да удържи управлението. Такъв извод правят анализатори.Юрий Асланов подчерта в студиото на БНТ, че искрата, запалила протеста, е акцият ...
Новини
Ходът на ГЕРБ с искане на ВНС, конституционна промяна е много силен ход. Това заяви пред БНТ политологът Румяна Коларова. Въпросът според нея е обаче дали е възможно и дали хората ще го при ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати