Хиляди хора в държавите на Балканския полуостров пострадаха през последните няколко дни в резултат на наводнения, предизвикани от топене на снеговете и проливните дъждове, съобщават местни средства за масова информация. Много райони в Черна гора, Босна и Херцеговина, Сърбия и хърватия се засегнати от природното бедствие. Наводнени са стотици къщи и хиляди хектари обработваеми земи. Пострадаха пътища, фабрики и заводи. В някои райони няма ток и питейна вода, а властите евакуират хората от бедстващите зони. Това е второ голямо наводнение в региона през годината след тево през януари, предаде КРОСС.
По данни на черногорските власти силните дъждове са наводнили 12 общини в страната, най-вече по Адриатическото крайбрежие. Северната, южната и централната част на страната са най-пострадали. Правителството обяви в четвъртък евакуиране на стотици пора от общините Беране, Плав, Андриевица, Гусинье. По съобщение на вестник „Вести" „много къщи са наводнени или отрязани, тъй като пътищата и мостовете са блокирани или разрушени". По данни на изданието стотици са се прехвърлили при роднини в по-безопасни райони или са настанени в помещения, подготвени от кризисните щабове. Съобщава се, че на някои места водата достига височина метър и половина. Редица пътища, включително Подгорица-никшич са затворени. Армията, полицията и противопожарната служба са включили всички поделения и техника в бедстващите райони, посочва вестникът.
„Такива екстремни климатични условия се случват веднъж на половин век, а тук се повтарят в рамките на една година", твърди председателят на черногорската хидрометеорологична служба Бранко Мицев. По думите му нивото на водите в езерото Скадар и реките Бояна и Мирча надхвърля януарските показатели. Правителството твърдят, че прави всичко възможно за спасяването на хората и имуществото им, но пострадалите и опозиционни политици критикуват властта за недостатъчната активност.
Критичното положение в Босна и Херцеговина е главно заради преливането на реките Дрина и Неретва. Властите обявиха в редица райони извънредно положение, като включиха армията, полицията, силите на Гражданската отбрана и доброволци в борбата с последиците от наводнението. Най-зле е положението в град Горажде, разположен в югозападната част на страната, откъдето са евакуирани 500 души. По данни на властите там са наводнени 200 къщи, 32 обществени сгради и около 50 обора. Част от града е без електричество. Според местна телевизия извънредно положение е обявено и в Биелин, Вишеград и Зворник. Тежко е положението в Билеч, Фоч и Требине.
Според друга медия около 200 къщи са обградени от вода в Чаплин заради разливането на Неретва. В Мостар са наводнени редица къщи и туристически обекти. Няколко семейства са евакуиране и в Сараево, където преляха реките Железница, Зуевина и Босна. Затворени са контролно-пропускателни пунктове с Хърватия и Сърбия.
Сръбските власти евакуират стотици хора заради преливането на Дрина в западната част на страната. Според съобщение на информационна агенция „Танюг" най-тежко е положението в община Любовия, където бяха наводнени 400 къщи и хиляди хектари обработванема земя. Не работят училищата и детските градини. В някои райони е изключено електричеството. Властите доставят питейна вода в района на бедствието. Сръбският президент Борис Тадич посети в четвъртък вечер Любовия, като обеща помощ на пострадалите.
Основните проблеми в Хърватия са породени от разливането на Неретва. Според местна телевизия сложно е положението в районите на Меткович, Плоче, Опузен и Кула Норинска. 200 пожарникари, 25 души от планинската спасителна служба и 20 души от националното управление за защита. Няколко семейства са евакуирани.