Час по данъци да се въведе в средните училища, предлагат от Националната агенция за приходи, предаде АСН.
Идеята е изучаването на данъчноосигурителна тематика да не бъде задължителен предмет в програмата на децата. А в рамките на около месец в средните училища по атрактивен начин да се обясни най-важното за данъците и осигуровките.
От НАП имат идеи в часовете по данъци да се използва мултимедия за прожектиране на филмчета, да се дават конкретни любопитни примери от работата на агенцията. Самите деца ще могат да задават въпросите, от които се интересуват, да попълнят примерна данъчна декларация.
За да проверят потенциалния интерес на тийнейджърите към изучаване на данъците, от НАП организират среща с деветокласници и десетокласници в столичното 133-о СОУ "А. С. Пушкин" по време на часа на класния. 28 от участвалите в срещата тийнейджъри от двата класа одобряват идеята на НАП за включване в програмата им на час по данъчноосигурителна тематика, 18 са против предложението, а останалите 13 нямат мнение. Според експертите на НАП при интерес от учениците и съгласие от Министерството на образованието може да се разработи специализирана учебна програма по данъчна грамотност за средните училища, която да стартира още през 2011 г.
Около 85% от анкетираните деветокласници и десетокласници в столичното 133-о СОУ "А. С. Пушкин" са отговорили положително на въпроса дали според тях данъците в България са високи. По време на срещата от НАП разказаха на учениците защо държавата събира данъци и какво прави с тези средства. Историята на данъчното облагане и различните ставки по света и в България също бяха коментирани.
Любопитни примери от последните ревизии на НАП предизвикаха интерес у тийнейджърите. Младежите се поинтересуваха от възможността за ползването на данъчен кредит по ДДС при покупката на лек автомобил и от т.нар. бентли баничарки, както и от това как НАП контролира злоупотребите с тях. Интересна тема за учениците беше обсъжданият често напоследък данък лукс. Общото мнение на учениците беше, че допълнителни знания по данъчните и осигурителните изисквания ще са им от полза като бъдещи данъкоплатци. 90% от участвалите в срещата ученици смятат, че хората крият част от данъците си. 18 от учениците са посочили, че според тях данъци укриват една четвърт от работещите.