Настоящата година донесе стабилизация на пазара на имоти в България и като цяло беше по-успешна от 2009, но не успя да сложи убедителен край на спада в цените на имотите, сочи нов доклад.
По данни на Бългериан Пропертис допълнителните намаления на цените на база офертни нива през тази година бяха в рамките на около 5%. Спадът в цените на имотите на база реализирани сделки също забави темп и средно за 2010 г. се очертава да бъде около 10% на годишна база, като този процент варира за различните пазарни сегменти и се движи между 2% и 15%.
Тази тенденция се потвърждава и от данните на НСИ, според които спадът в цените на апартаментите в цялата страна за третото тримесечие на 2010 г. на годишна база е 6,04% в номинално изражение и 8,3% след отчитане на инфлацията.
При елитните имоти цените през 2010 г. се запазиха стабилни на нива от 2009 г. През 2010 г. реално завърши цикълът на сегментация на пазара и луксозните имоти се оформиха като отделен инвестиционен инструмент, който няма да бъде податлив на общите тенденции и особено на краткосрочните му колебания.
Очакванията на компанията са, че освен българските инвеститори на този пазар ще стъпят и чуждестранни купувачи.
• Увеличение на общия брой продажби спрямо 2009 г. с около 10%. След голяма колебливост на пазара и резки спадове на продажбите на месечна основа, крайният резултат ще бъде повишаване на броя на сделките в страната през 2010 г. Този резултат може да се третира като първи положителен сигнал за започващо възстановяване, но трябва да се отчете и факта, че ръстът на обемите се отчита на годишна база на фона на много слаби първи месеци на 2009 г.
• По-голяма динамика на пазара на градски имоти в София и активизация и в другите големи градове. На фона на активността в София обаче пазарът в другите областни градове е доста по-ограничен, а в малките градове перспективите все още не са много добри.
• Увеличение на продажбите на морски ваканционни имоти с 20% спрямо продажбите от лято 2009 г. Няма промяна в ценовите нива и предпочитанията на купувачите спрямо миналата година и предните периоди на тази година.
• Засилен интерес към ваканционни апартаменти на ниски цени.
• Спад в интереса към селските имоти и спад в техните цени.
• Увеличение на дела на руските купувачи сред чужденците, купуващи в България, с около 40% спрямо 2009 г.
• Тотално отдръпване на британците от имотния пазар в България.
• Стесняване на кръга от националности, които купуват имоти в България и активизация на основните групи купувачи – българи и руснаци.
Все още обаче не можем да кажем, че има убедителни сигнали за излизане на имотния пазар от кризата, тъй като и хората не са усетили ефект от подобряването на икономическата обстановка в страната, коментират от компанията. Забелязва се по-голяма готовност у купувачите да сключват сделки, но все още несигурността доста често надделява и продължават да отлагат.
Какъв тип жилища се търсеха през 2010?
• Апартаменти за жилищни нужди в София – между 50 и 100 кв. м на цени между 35 хил. и 90 хил. евро, като голяма част от купувачите предпочитат по-големите жилища на по-ниска цена на кв. м. Търсенето продължава да бъде насочено основно към южните и източни квартали на столицата.
• Апартаменти в другите големи градове на страната – на цени между 25 хил. и 40 хил. евро, за 500-600 евро на кв. м.
• Ваканционни апартаменти – предимно търсени от чуждестранни купувачи (основно руснаци) – на цени между 20 хил. и 40 хил. евро. Интерес имаше към всички курорти по Северното и Южното Черноморие, които предлагат атрактивни цени.
Какво да очакваме през 2011?
В този момент положителните икономически новини са много важни, подчертават от компанията. Ако икономиката се развива положително и няма допълнителни сътресения, то прогнозата на брокерите е през 2011 г. пазарът да преодолее шока от драматичния спад в цените през 2009 г., ценовите нива да се запазят стабилни, да нараснат обемите от сделки и от края на 2011 г. до пролетта на 2012 г. цените на имотите да преминат към тенденция на нарастване в рамките на 2-5%. Тъй като пазарът вече е доста добре сегментиран, може да се очакват отклонения от този тренд в различните сегменти. Общото обаче е, че вече във всички сегменти дъното е достигнато или е много близо, а в някои случаи може дори вече да сме го подминали.
Последни актуални данни за пазара на имоти
Ноември беше доста успешен месец с раздвижване на пазара основно в София и Варна, а също така и продължаваща активност в морските курорти като цяло. В София имаше засилен интерес и сключване на сделки, както в ниския, така и във високия ценови сегмент, отчитат брокерите.
Купувачите на апартаменти в София в момента се делят на 2 групи – купувачи на масови жилища на цени между 730 и 900 евро на кв. м и купувачи на жилища в луксозния сегмент, които се търгуваха на цени между 1100 и 1400 евро на кв. м, сочат данните на компанията.
Средната цена на продадените през агенцията апартаменти в София през ноември е 1000 евро на кв. м, което е по-високо от средната цена за третото тримесечие (840 евро на кв. м), тъй като пазарът в луксозния сегмент беше по-активен. Характерно е, че до сделка продължава да се стига след намаляване на цените с около 5-10%.
В луксозния сегмент продадените апартаменти са на цени между 130 хил. и 170 хил. евро, а при масовите имоти - между 45 хил. и 70 хил. евро.
Останалите типове имоти, които се купуваха през изминалия месец, бяха предимно евтини имоти – ваканционни и селски имоти на цени между 3 хил. и 40 хил. евро в различни краища на страната. Има частично завръщане на интереса и към качествени къщи, готови за обитаване, с цени около и над 45 хил. евро.