"При нас имаше много сериозен дебат за Кодекса за социално осигуряване (КСО), той продължи 3 дни. Тези решения се отнасят за години напред и хората трябва да знаят какво да очакват", коментира пред БНР управителят на НОИ Христина Митрева.
"Ние сега не правим реформа, а продължаваме стратегията за развитие на пенсионната система, започната през 2000 година", допълни тя.
Митрева каза още, че е трябвало да търсят нови решения и политики, които да доведат до една по-добра финансова стабилност на системата и да осигурят на хората едни по-справедливи пенсии.
"За всеки е ясно, че това, което хората получават не ги задоволява. Промените трябваше да се случат, защото в момента около 60% от разходите за пенсии се финансират чрез данъци. Това означава, че много други сектори на икономиката остават недофинансирани – образованието, здравеопазването, икономиката, инфраструктурата", подчерта Митрева.
Според нея солидарният принцип на пенсионната система е нарушен, защото самите пенсионери финансират пенсиите си чрез данъци.
"Това не е национализация. Това са индивидуални партиди на хората, те не са лични сметки, защото вноската е за сметка на работодателя. 10-годишният период е недостатъчен, за да се спестят средства, които да гарантират ранна пенсия, получаваща се 8 години по-рано", заяви Митрева.
"Тези хора са работили за България. Не може да се каже - ами да получават толкова колкото са внасяли, това не е справедливо", категорична бе Христина Митрева.
Според Митрева се получава така, че средният размер на пенсиите е най-много 290 лева. "От ДОО обаче, това лице ще получава около 700 лева пенсия", каза още управителят на НОИ.