Световните кибервойни вече започнаха! Политическите, историческите и икономическите спорове между държавите се преместиха в интернет пространството и се разпалиха дори с по-голямо настървение от преди.
Стотици хиляди души по цял свят играят всеки ден най-мащабната RPG онлайн игра - eRepublik. Играта представлява огромен мултиплеър, който пресъздава най-епичния онлайн сблъсък на нациите, виждан някога.
На практика, еRepublik e своеобразна виртуална симулация на света. Разликата е, че тук обикновените хора определят политиката. Не дипломацията, а реалните настроения на народите тласкат държавите към един или към друг съюз, към война с някого или пък към сключване на мир. Има световни, регионални и междудържавни съюзи. Избухват въстания за независимост, войни, окупации, помирявания.
Всеки може да се регистрира като гражданин и да участва активно в политическия, икономическия, военен и социален живот на своята страна. Е-държавите имат всички функции, органи и институции на традиционните държави - политически живот и партии, правителство и президент, армия и развиваща се икономика.
В еRepublik държавите се изправят една срещу друга, защото народите им не са забравили минали исторически конфликти или просто защото не могат да си простят религиозните, етническите и социалните различия. Играта е изключително ценна, защото показва реалните настроения на народите по света.
България също е част от участващите държави. Виртуалната ни територия съвпада с тази на истинската България, но имаме и няколко региона в Иран и Индия, които сме взели под наем.
Страната ни не започна добре своята игра, защото в началото беше окупирана от Румъния. След съвместни действия с Унгария обаче успяхме да извоюваме свободата си и сега се справяме относително добре.
еRepublik обаче за някои е повече от игра. Популярен македонски сайт публикува днес патриотичен призив за помощ в отговор на съседските виртуални домогвания.
Основният проблем за македонците (които до преди 3 месеца нямаха държава в играта, защото изобщо не бяха отбелязани на картата) е, че разбрали за план за окупация на територията им от страна на България и Гърция.
"Република Македония в момента има към 6613 играчи. Нашите приятели и съюзници от Турция и Сърбия имат по около 16 000 души население. Срещу тях обаче се изправят враговете от Гърция (повече от 9000 души) и България (повече от 7300 души), които се надяват заедно да окупират нашата държава. Дори партиите победители на последните избори в двете ни съседки заявиха своите претенции към завземане на македонски територии открито", пише македонският сайт и призовава интернет потребителите за помощ.
Носят се слухове и за турско-гръцка война, която допълнително ще нажежи страстите на Балканите.
Цялото внимание върху играта показва едно нещо - старите рани не са заздравели и ако официалната държавна политика ги пренебрегва в името на добрите междудържавни отношения, то в мрежата хората са свободни са изразят своята истинска национална позиция. Това е нов социален феномен, който предлага алтернатива на реалното политическо безсилие на народите по света.
източник: actualno.com