24 Ноември 2024 г. Неделя

МВФ: Оптимисти сме за икономиката на България

2010-12-15 10:20:59
Българската икономика категорично е в по-добро състояние в сравнение с 2009 или с началото на тази година. Растежът се завръща, а натрупаните в периода преди кризата дисбаланси намаляват. Такова е мнението на Катриона Пърфийлд, ръководител на мисията на Международния валутен фонд за България.

В интервю за Дойче веле Първийлд посочва, че главният фактор за възстановяването е голямата активност в износа. “През последните 6 месеца растежът в този сектор е най-голям. На базата на тези развития ние от МВФ предвиждаме, че растежът тази година ще е между 0 и 0,4 процента, макар че потреблението остава много слабо”, заявява тя.

Друга причина за по-доброто състояние на икономиката е голямото "пренагласяне" - балансът по текущата сметка непрекъснато се подобрява и напоследък дори виждаме положителни стойности.

“Да не забравяме, че преди кризата, през 2007 година, дефицитът беше 25 процента от БВП. За тази година очакваме само 2-3 процента дефицит по текущата сметка. А инфлацията спадна от 12 на само 2,5 процента”, се казва в интервюто.

„Въпреки добрите новини, растежът остава слаб и уязвим, а икономиката разчита на само един мотор: износа. Така че виждаме и доста рискове. Безработицата все още е много висока – 9 процента, а фискалният дефицит скочи на 4,8 процента от БВП”, предупреждават от МВФ

"Всяко забавяне у някой от главните търговски партньори на България ще представлява сериозен риск за страната. България има много тесни търговски връзки с държавите от ЕС, две трети от целия търговски обмен е именно с тези страни. Тази зависимост е ключов риск.

Другите рискове са вътрешни – висока безработица, слабо кредитиране, което от своя страна води до слабо вътрешно потребление. Данните от третото тримесечие показват ново свиване на потреблението. Така че, рисковете са както външни, така и вътрешни", обобщава Катриона Пърфийлд.

Според Катриона Пърфийлд бюджетът за 2011 година е напълно адекватен, тъй като в него е предвидена консолидация на разходите. Правителството планира амбициозно намаляване на бюджетния дефицит до 2,5 процента през 2011. Това е разумна мярка, най-вече поради факта, че това намаляване ще дойде от намаляване на разходите, смята тя.

"Фискално България е в много по-добро състояние от повечето си съседки. Ето някои факти в подкрепа на това твърдение: публичният дълг е един от най-ниските в ЕС, само 16 процента от БВП.

Второ, обществените финанси на България по време на добрия период бяха управлявани много разумно. В добрите икономически времена правителството успя да спести много пари, в резултат на което сега е налице фискален буфер, равняващ се на 6 милиарда лева. Това са спестявания, с които правителството разполага за финансирането на своя бюджет”, заявява пред Дойче веле Пърфийлд.
източник: dnes.bg

Последни новини от категория Икономика


Новини
Средно с 2,79% поскъпва токът за битовите абонати докато цената на природния газ и на парното поевтиняват, обявиха от КЕВР.Поскъпването на цената на тока за следващата година за потребителит ...
Новини
Икономическите последствия е пистата, по която ще бягат и ще се състезатават всички политическ партии след кризата с коронавируса. Така проф. Антоанета Христова от Института за изследван ...
Новини
От началото на годината, когато дори не се очакваше да има такава тежка картина в света, започнаха да падат цените на типичните борсови стоки. Това обяви изпълнителният директор на Софийската ст ...
Новини
Сдружението за модерна търговия, в което са най-големите търговски вериги, настоява президентът Румен Радев на наложи вето върху тавана на цените на стоките и услугите. Те разпространиха днес отворе ...
Новини
Да се прекратят промоциите в търговските обекти, защото водят до струпване на много хора. За това настоя Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България в сутре ...
Последни новини:
Анкета
    Резултати