Народното събрание ограничи и кешовите дарения за партиите. По време на предизборна кампания всички плащания, които надхвърлят 1000 лева, ще се извършват само по банков път
Ограничението се отнася и за всички разходи на партиите по време на предизборна кампания. В настоящото законодателство, както и в първия вариант на изборния кодекс бяха позволени дарения "на ръка” до 5000 лв.
За всяко дарение над 1000 лева, както и за отдаване на вещи от частни лица ще се подписва и декларация. Срещу този текст веднага възропта независимият депутат и лидер на РЗС Яне Янев, според когото било „безумно” за най-малкото нещо да се пишат бумаги.
Законодателят забрани още предизборни кампании да се финансират от чуждестранни фирми, религиозни организации и чужди правителства.
Въпреки че между първо и второ четене в правната комисия депутатите от всички парламентарни групи внесоха предложение предизборните кампании в обществените медии да бъдат безплатни, вчера парламентът гласува точно обратното.
Предизборните предавания по БНТ и БНР
и техните регионални центрове ще се заплащат от партиите, коалициите и инициативните комитети по тарифа, определена от Министерския съвет. Цените ще се определят не по-късно от 40 дни преди изборния ден. Заплащането ще се извършва преди излъчването на предаването.
Електронните медии, с изключение на БНТ и БНР и техните регионални центрове, могат да предоставят време за отразяване на предизборната кампания на партиите, коалициите и инициативните комитети при едни и същи условия и цени.Скок на допустимите харчове за кампанииНародното събрание реши да увеличи неколкократно допустимите разходи на формациите по време на предизборна кампания. Според приетите вчера текстове те ще могат да харчат до
4 000 000 лв. за парламентарни избори. Досега ограничението бе 1 000 000 лв. за партии и 2 000 000 лв. за коалиции. Както и досега, общата сума, която може да бъде изразходвана за кандидатпрезидентската кампания, ще е 2 млн. лв. За местните избори пък сумата ще е 8 млн. лв. Досега такова ограничение не съществуваше.
НС реши още, че в Сметната палата ще се поддържа единен публичен регистър на кандидатите за изборите. В него ще се включват сумата на даренията, имената на дарителите, физическите лица, предоставили безвъзмездно вещи или услуги, декларация за произхода на дарените средства над 1000 лв., имената на социологическите, рекламните и пиар агенции, с които партиите работят.
Депутатите приеха също така на парламентарните и евроизборите да се гласува с отделни бели бюлетини, за да може в тях да се отбелязва преференция. Мая Манолова (БСП) настоя бюлетините да са интегрални, тъй като с отделни щяла да се върне старата практика на купуване на гласове и следене на вота. Управляващите обаче отказаха да се съгласят с това и показаха нагледно как според тях би изглеждала интегралната бюлетина с листите на всички партии и коалиции. Те разпънаха върху банките си два отпечатани варианта - по вертикала и хоризонтала, и ги сравниха с чаршафи.Гласуваме само с „Х”