Международната военна операция в Афганистан завърши с провал и дори влоши ситуацията със сигурността в тази страна, се казва в доклад, одобрен от Европарламента на сесията в Страсбург в четвъртък.
„Присъствието на талибаните беше недооценено, а способността на правителството на Карзай да осигури управление (в страната) е надценена и като резултат е обърнато малко внимание на възстановяването и развитието на страната”, се казва в доклада, цитиран от РИА Новости.
Според евродепутатите стратегията на ЕС по отношение на Афганистан се нуждае от кардинално преразглеждане с акцент върху политическото регулиране с участието на талибаните, както и на други военни групи и политически лидери, демонстриращи желание да се прекрати гражданската война, да се обяви „Ал Кайда” извън закона и да се гарантира спазването на фундаменталните права.
Евродепутатите са загрижени от влошаването на социално-икономическите показатели и индикатори на сигурността в Афганистан, тъй като афганистанците гледат на международните сили за поддържане на сигурността (ISAF) като на „окупационни сили”.
В тази връзка депутатите от Европарламента подлагат на критика САЩ заради опитите да „обезглавят” бунтовническите лидери, използвайки безпилотни летателни апарати, специални части и местните сили по сигурността, чиито действия често водят до гибел на местно население.
По оценка на ЕП провеждането на военните операции в Афганистан в периода 2001–2009 г. е струвало около 300 млрд. долара на САЩ. От страните на ЕС в силите на ISAF не са представени само Кипър и Малта, а общо европейският контингент наброява 32 000 военни.
Евродепутатите смятат за необходимо приемането на стратегия за Афганистан, която да е ориентирана към гражданското общество, а не върху военни операции, и която да предвижда мерки по изкореняването на бедността и дискриминацията на жените, както и унищожаването на посевите с опиумен мак, който се отглежда от около 3,4 млн. афганистанци.
Европейските парламентаристи изразяват загриженост за разхищението на част от средствата от международната финансова помощ за Афганистан и за корупцията в страната.