Цяла нощ работиха машините в Бургаска област. Тежко е, но се справихме, заяви в предаването „Здравей, България" на Нова телевизия министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев във връзка с обстановката в страната и в отговор на забележка на водещия, че не и виждал човек в студиото, който толкова съсредоточено да гледа прогнозата за времето. „Сега е нормално. Има кризисен щаб, който денонощно следи ситуацията, работи с „Гражданска защита" и МВР. Работи от ноември до края на март в АПИ", обясни спокойното си отношение към нещата Плевнелиев. Той уточни, че през тази година всичко е по-различно, защото има GPS-и на машините, които чистят. „Освен това възлагаме, контролираме изпълнението и едва тогава плащаме", посочи министърът, предаде КРОСС.
Днес в 13,00 часа ще има окончателна проверка за пускане на пътен възел „Даскалово", добави той. „За утре в 09,00 часа планираме с министър-председателя да отидем, за да се уверим, че пътният възел функционира. Представители на ЕС минаха по автомагистрала „Люлин" и не повярваха на очите си. Очакваме до януари да я пуснем пробно, но това е въпрос на допълнително решение. Апликационната форма на „Тракия" е готова, надяваме се до края на годината да приключим и ЕК да даде зелена светлина за започване на строителството", уточни Плевнелиев ситуацията при отделните инфраструктурни проекти. Убеден съм, че ще построим магистралите на България не за тройна цена и не за троен срок, каза още той.
За мен няма значение дали ме подслушват, твърди министърът. „Няма да правя драми от това нещо. Изповядвам 100% прозрачност, нямам от какво да се притеснявам. Не знаех какво е „обществена поръчка" преди да стана министър. Аз съм там, за да свърша определен обем работа и нищо останало не ме интересува", обоснова той своята позиция по проблема с подслушването дори на министри. Плевнелиев обаче се съгласи, че за обикновения човек това е много лош сигнал, защото наистина няма никаква гаранция, че щом министрите са подслушвани, за обикновените хора няма никаква защита.
Няма да се повтори кризата от миналата година с винетките, категоричен бе той. „Не сме изгубили и един лев от винетките, както твърдяха в началото на 2010 г.. Продали сме за много повече пари на много по-ниски цени, а дистрибуторите вече продават не на 7%, а на 2%. Винетката е преходен инструмент, в повечето европейски държави вече са я забравили, вървим към решение на министерския съвет за електронна tall-система, която ще позволи отчитане на километър, което е много по-справедливо. Очакваме 2014 г. системата да заработи пробно, а от 2015 г. - истински", обяви министърът.