Вчера стана ясно, че Германия и Франция са против влизането на България и Румъния в така нареченото Шенгенско пространство.
Изтъкната причина гравитира около възраженията против капацитетите за граничен контрол на двете балкански страни. Мотивите на Берлин и Париж се съдържат в писмо на техните министри на вътрешните работи до ЕК в Брюксел. Румъния окачестви писмото като "дискриминационно".
Днес по темата реагираха и родните министри.
"Ние считаме, че писмата на Франция и Германия по отношение на Шенген са напълно основателни", заяви министър-председателят Бойко Борисов на брифинг в София.
Той отбеляза, че за разлика от реакцията на Румъния, България ще използва времето до следващия доклад, за да изпълни отправените препоръки.
Ключово е промените в законите за съдебната система да се приемат спешно в парламента и тогава няма да имаме проблем, добави премиерът.
По думите му надали има българин, който да не се съмнява, че имакорупция и добра съдебната система.
"Ние сме във възможността си да изпълним всички забележки”, каза Борисов.
В българския доклад на ЕК за корупцията и организираната престъпност има текст, че за първи път това правителство има политическа воля за справяне, каза премиерът. Според Борисов приемането ни в Шенген ще зависи от мониторинговият доклада на ЕК през февруари. Дали е лошо или хубаво, ние не си избираме съседите, но Румъния е наш съсед, каза той.
"Не може да бъдем разделени, защото трябва да се въведе шенгенска граница. Надявам се с нашите съседи бързо да си изпълним ангажиментите”, каза Борисов.
До март 2011 година техническата подготовка на страната за Шенген ще бъде коректна и до края на годината ще бъдем приети. Това каза пред журналисти в Пловдив пък министърът на външните работи Николай Младенов.
Той беше в официалната делегация, която се завърна от тридневно посещение в Ливан. Според него това ще се отчете положително и от Германия и от Франция. На този етап трябва да бъдем абсолютно честни в оценките си за ситуацията в страната, имайки предвид нерешените проблеми покрай съдебната реформа и наследството от последните години в областта на корупцията и организираната престъпност, каза още министърът на външните работи.
По думите му "като цивилизована държава всички трябва да работим заедно и да прекъснем пъпната връв с тези, които са свързани с организираната престъпност и заради които върху страната ни има такова недоверие".
По-рано днес вътрешният министър Цветан Цветанов изтъкна, че в писмата от Франция и Германия за Шенген се прави връзка между механизма за оценка и слабостите в годините назад.