"Още утре мога да сложа ключа, ще го обявя за частен клуб и ще раздам членски карти на клиентите – тогава законът не може да ме пипне" - това е готовата рецепта за заобикалянето на новата наредба за ограничаване на тютюнопушенето, която е в сила от 16 декември.
Сподели я собственик на малко кафене в центъра на София. Всъщност той няма проблем с новите правила, тъй като заведението му е под 50 кв.м. Може да избира дали да е за пушачи или за непушачи. Разказа, че идеята му хрумнала, след като прочел как в Германия ресторант с 200 места е регистриран като клуб за ритуално пушене, което показало как законът не работи.
В дните около влизането в сила на новата наредба проверка на "Дневник" показа, че заведенията в столицата в най-масовия случай са в "в режим на изчакване".
Тези, които отговарят на новите условия, са едва малка част от общия брой, а собствениците масово се оказват нарушители, и то съвсем целенасочено, защото първо ще изчакат да се ориентират "накъде духа вятърът". Повечето от тях заявяват, че очакват новите врати и табелки, и затова ще закъснеят с привеждането на заведенията си в съответствие с новите разпоредби.
Немалка част обаче неофициално казаха, че ще се опитат да издържат няколко месеца в нарушение, за да видят "как ще тръгнат нещата", и определиха новите правила като престараване и опит да се угоди на всички, който обаче няма да сполучи.
Наредбата
Новите правила, които влязоха в сила от 16 декември, предвиждат заведенията, които са под 50 кв.м, да определят дали да са за пушачи или за непушачи. За целта те трябва да поставят на видно място табели с надпис "В заведението се допуска тютюнопушене. Забранено за лица до 18-годишна възраст!" или "Заведение без тютюнев дим" - и двата надписа трябва да са непременно с шрифт "Хелветика", съответно в червено и зелено, и определен размер на шрифта. Задължителни са и надписите "Вентилацията работи", както и "При неработеща вентилация сигнализирайте управителя на обекта или дежурния здравен инспектор на телефон.....". Тези, в които се допуска тютюнев дим, ако са над 50 кв.м, пък трябва да имат сериозна преграда между двете помещения - "въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати", и освен това залата за пушачите трябва да е по-малката. За заведенията с нощен режим тютюневият дим остава в сила, но лица до 18 години нямат право да ги посещават. Досега те можеха да влизат в тях само с придружител.
Глобите за граждани, които нарушават разпоредбите, са между 50 и 300 лв., докато за заведенията в зависимост от това дали са регистрирани като еднолични търговци или юридически лица са между 300 и 1500 лв., а при повторно провинение - между 500 и 10 000 лв. При допускане на непълнолетни в местата с тютюнев дим санкцията е между 400 и 1000 лв.
Предисторията
Борбата с тютюнопушенето на обществени места започна преди около 5 години, когато за първи законодателят реши, че пушачите трябва да са отделени от непушачите. Резултатът от дългите спорове и добрите намерения на депутатите беше, че на две съседни маси стояха противоположните надписи за пушачи и за непушачи. През лятото ГЕРБ направи опит да въведе пълната забрана на тютюневия дим на обществени места, но резултатът беше настоящата наредба, която е далеч от цялостната забрана, каквато вече има на доста места в Европа. Единствено в Кюстендил кметът опита да наложи пълната забрана, но само след няколко месеца съдът я отмени.Собствениците на софийската верига пицарии "Виктория" първоначално решили да направят всички ресторанти за непушачи, за да не се налага да инвестират в стъклени прегради за разделяне на заведенията на две зали. "Това обаче се отрази много негативно на посещаемостта, която и без това спадна с 20 до 40% заради кризата, и предпочетохме да инвестираме в такива прегради", каза Георги Илиев, собственик на веригата от 6 заведения. По думите му преустройствата се правят в момента, като инвестицията за един ресторант е между 6 и 10 хил. лв. По-трудно се оказало намирането на специалните табели.
"Смятам, че по-масови проверки ще има след Нова година", каза собственикът на пицариите "Дон Домат" Ангел Стоянов. Досега обаче за привеждането на седемте заведения от веригата във вид, отговарящ на изискванията, е направена само първата стъпка - отпечатване на съобщенията и поръчка на табелите за означаване на залите. "Още поръчваме преградите за отделяне на залите.