"Къпането забранено!". Тези табели не са само плажен аксесоар, а сериозна препоръка към летуващите, предупреждават от Здраве.бг
Претурпани плажове като този са особено рискови"Къпането забранено!". Тези табели не са само плажен аксесоар, а сериозна препоръка към летуващите.
Причината за повишено внимание обаче не са само неохраняемите водни пространства и морските течения.
На брега може да има вредни за здравето микроорганизми, някои от които водят до по-невинни проблеми, но други могат да доведат до сериозни състояния с неясни последици, които иизискват продължително и сериозно лечение.
Вода - беда
Водните басейни със застояла вода са любимо место на церкариите - личинки на глистите шистосоматиди. Ако в езерото или язовира видите да плуват гъски, патици и други водни птици, почти е сигурно, че водата е пълна с церкарии.
Те буквално се впиват в краката, като резултатът е сърбеж за около 2-3 седмици и висока температура.
Нетърпим сърбеж и усещане за парене можете да получите и от морската вода. Те са предизвикват от личинките, които обитават актиниите (морските растения).
Друга потенциална опасност във водата е конюнктивитът. Причинителите му са стафилококите и пневмококите, които, попадайки в лигавицата на окото, могат да предизвикат възпалителен процес.
Още при първите симптоми незабавно потърсете помощ от офталмолог, тъй като конюнктивитът е заразен и е склонен към рецидиви.
Двойната опасност от вълните
Нещастните случаи, свързани с къпането в неспокойно море, са печална класика.
Вълните на прибоя освен това буквално "разбиват шейк" от микроорганизми и бактерии, които най-често предизвикват чревни инфекции с неясен произход.
На брега
Крайбрежният пясък също не е безопасен. Той е подходящо място за развитие не само на микроорганизми, довявани от вятъра, но в него често живеят или се разхождат котки, кучета, плъхове, и други животни.
След техните разходки в пясъка често остават хелминти - по-точно техните невидими за човешкото око яйца, с които контактът няма как да се избегне.
Потенциалните инфекции особено се улесняват от евентуални открити рани и драскотини по кожата, през които бактериите лесно навлизат в организма, а изсушаваната от слънцето кожа е по-податлива на наранявания.
Чистите плажове не се подържат лесно. Например за чистотата на прославените средиземноморски плажове отговаря специална служба, която постоянно пресява и изглажда пясъка.
На повечето български плажове обаче санитарният контрол е от съмнително качество, предупреждават специалистите.
Нудистите - рискова група
Голите деца (особено малките - на възраст от 2 до 5 години) често страдат например от вулвовагинити, предизвикани от мръсотията и попадналите в интимните места песъчинки.
Логично момченцата са облагодетелствани в това отношение, но и попадналата по техните полови органи мръсотия също може да предизвика възпаления.
Плажът за съжаление често се превръща в гинекологичен проблем за много жени. Повишената чувствителност на женския организъм към различните плажни инфекции може да се обясни с вредните бактерии в пясъка.
Първоначално се появява сърбеж и белене на кожата между четвъртия и петия пръст на краката, след това гъбички се пренасят нагоре към нокътя, който е идеалното място за тяхното развитие.
Защо едни хора са заразяват с гъбични инфекции, а други - не? Всъщност никой не е застрахован. Според специалистите предразположението зависи от състоянието на отделния организъм.
Вегетативно-съдовата дистония, нарушенията в секреторната функция на кожата (потенето), захарният диабет, дисбактериозата, отслабналият в резултат на продължително лечение с антибиотици имунитет - това са най-добрите предпоставки за гъбично заболяване.
По правило най-често от тях страдат хората на възраст над 30 години.
Ако искате да се намалите риска
източник: vesti.bg