Проблемът с квалификацията на работната сила си остава и даже се задълбочава.
Това каза в интервю за агенция Фокус Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара.
Работодателите търсят квалифицирани работници. Първият проблем е, че тези една-две години по време на кризата няма финансови възможности за квалификация в работодателите и затова те повече разчитат на държавата, на образованието, на центрове за квалификация, тоест младите хора, които излизат от учебните заведения максимално да имат не само теоретична, но и практическа подготвеност, да бъдат бързо адаптируеми към съответното работно място.
Затова ние държим програмите да са съобразени с новите изисквания на пазара, така че работодателят да не дообучава на съответното работно място специалист от университет или от центровете за квалификация. Този проблем е много сериозен и вече се поставя на едно от първите места, каза Колев.
По думите му бизнесът държи да има повече стажове, практики, когато излязат младите хорабързо да се приспособят към съответното работно място, някои промени в програмите, това, което зависи от държавата, така, че да излизат хора, които са с висока теоретична, но и с практическа подготвеност.
Този процес не е бърз, не очакваме бързо за година-две-три да стане, но все пак там държим да се насочат усилията на държавата преди всичко.
Вече работодателите съзнават, че трябва да влагат пари в квалификация, това е известно, но примерно те трябва да влагат и в опазване на околната среда, в безопасни условия на труд, в технологично превъоръжаване.
Виждате междуфирмена задлъжнялост, неразплащане на бюджета с тях, достъпът до финансиране е много сложен, това са все неща, които пречат реално действително работодателят да се насочи към квалификацията като приоритет, каза Камен Колев.