Образът на жените в политиката през 2010 г. се промени – от елегантност и визия към повече работа и доверие, коментира политическият психолог Антоанета Христова.
„Определено има промяна на женския състав в политиката. Преди типът жена, която доминираше в българското политическо пространство, беше хубавата, елегантна интелектуалка. Сред тези жени можем да отбележим Надежда Михайлова, Меглена Кунева, Гергана Паси и др.“, посочи тя пред „Фокус“.
„Те не бяха достатъчно положително разпознаваемият образ на политик, защото той е повече мъжки, внушаващ доверие в способността да се разрешават проблеми, което противоречи на външната финост, елегантност и красота.
Обикновено при жените в политиката външната красота и елегантност се разпознава по друг, негативен начин, който няма нужда да описвам. Той приписва други причини за присъствието на жената в политиката”, коментира психологът.
По думите й през 2010 г. се появяват образи като Кристалина Георгиева, Искра Фидосова, Цецка Цачева, Менда Стоянова, Нона Караджова.
„Това са все лица на жени, които се опитват да доминират с професионално присъствие, лоялност към политическата си партия, а не с визия и елегантност”, посочи Христова.
Според нея това е по-верният подход.
„Залагането на професионализма и на „мъжкото” като излъчване е по-правилният избор дотолкова, доколкото той върши работа, той въздейства положително при политическите възприятия”, коментира Антоанета Христова.
Според нея обаче има и изключения като Мая Манолова и Корнелия Нинова.
„Мая Манолова е един много добър „войник” на парламентарната група на БСП. Тя се старае да комбинира двата типа жени в политиката. Фактът, че толкова добре е влязла в обувките на добър войник, показва, че се справя, въпреки че е симпатична жена и залага на външността си също”, каза още психологът.
източник: dnes.bg