Оставането в Тройната коалиция беше израз на способността на НДСВ да служи на националния интерес . Това заявява Симеон Сакскобургготски в материал, публикуван в личния му интернет сайт www.kingsimeon.bg.
Бившият премиер на страната аргументира участието и оставането на жълтите в тройната коалиция, за което бяха много атакувани.
„Фрази като „НДСВ е трябвало да напусне коалицията на 1 януари 2007 г.” или „Предишното управление е виновно за всички беди у нас” не са изводи от конкретна фактология, а завъртани многократно в общественото пространство конюнктурни политически изказвания, някои от които - откровени лъжи”, заявява Симеон Сакскобургготски.
Според него излизането от коалицията по средата на мандата би довело до излишен политически трус и изместване на усилията от реформите към предсрочни избори, политически борби и т.н.
„Това щеше да разклати доверието в България в международен план. Тройният формат на управление бе единствено възможният за онзи етап на развитие на страната и политическата обстановка. Това създаде стабилност след изборния процес. Нима в момента не наблюдаваме нещо сходно?”, пита Симеон Сакскобургготски.
„Колко от нас са се замисляли какво би станало при един прибързан и емоционален ход – излизане от управлението след 1 януари 2007? Нестабилна коалиция БСП-ДПС, предсрочни избори, които щяха да повторят приблизително същия резултат, но пък щяха да бъдат похарчени милиони левове и то в момент, когато управлението постигаше добри резултати във финансовата сфера и попълването на държавния резерв – факт, който в началото на този мандат изигра ключова роля за преодоляване на кризата”, аргументира се още Сакскобургготски.
Членството в ЕС не можеше да бъде превърнато в инструмент за вътрешнопартийна употреба, категоричен е бившият премиер.
„Единствената възможна тогава формула беше партниране на трите водещи по резултат политически сили. Всяка друга конфигурация би поставила на риск членството и би обезсмислила труда на толкова хора” смята Симеон Сакскобургготски.
„Не бива да забравяме, че по време на тройната коалиция бе запазена фискалната дисциплина, бе въведен плоският данък, бяха продължени реформите и довършени приватизационни сделки, въпреки идеологическите различия на партньорите.
Дори само заради постигането на този коалиционен консенсус си е заслужавало да се изтърпят всички трудности и тежки моменти вътре в коалицията, което явно не се оценява достатъчно от широката общественост именно поради тази тенденция манипулативно да се засилва емоционално негативната страна на обществените явления, просто защото някои среди имат интерес от това”, заключава Симеон Сакскобургготски.