"само този, който е свободен, той може да се нарече човек", не може да бъде затворен в рамките на една държава". Това заяви Ася Николова, директор на музея на Христо Ботев в Калофер.
Най-често хората, посещаващи музея, се интересуват къде и как точно е загинал революционерът. Има и такива, които търсят свои сродници сред четниците от Ботевата чета, информира Фокус.
По думите на Николова хората си мислят, че знаят всичко за Христо Ботев. Само че, когато разгледат експозицията и се информират от фото-документалната експозиция, се оказва, че много от нещата, които са учили в ранно детство, са им убягнали.
"Повече от 60 години се издават документи, историографски и исторически справки за Ботев. За него почти всичко е известно – има неоткрити неща, които може и да останат в архивите. Но няма нещо, което да е открито, а да не е публикувано. Музеят периодично издава популяризаторски брошури, за да може хората да си припомнят старото, което може да забравят. Големи трудове не издаваме заради финансови причини, а и насочеността на тези издания е по-ограничена. Ние се стараем да обхванем тези посетители, които са най-многобройни – младите хора и учениците", заяви още Николова. Тя допълни, че музеят най-често се посещава от чужденците, които техни приятели българи водят, за да видят града.