Политическите дейци - депутати първи мандат при избирането си са поели ангажименти към лицата, които са ги поддържали финансово, но те не могат да бъдат изпълнени - "това сега не се случва по митниците" и затова са много изнервени. За това съобщи пред БиТиВи бившият зам.-директор на агенция "Митници" Антоний Странджев, който беше споменат в изтеклите телефонни разговори между шефа на митниците Ваньо Танов, финансовия министър Симеон Дянков и заместника му Владислав Горанов. Ресорът на Странджев е бил именно борбата с контрабандата. Казаното от него е част от докладна записка, която той прочете в студиото и с която е опитал да предупреди премиера Бойко Борисов за опитите да бъдат овладени митниците.
В писмото се казва, че в митниците се прави опит да бъдат назначават послушни хора, които да работят в полза на определена политическа сила или определени хора. Странджев е описал и липсата на доверие между митничарите и служителите на МВР. Той обясни, че загубил доверие в Борисов, след като неговата секретарката му се обадила и попитала дали ще отиде да си вземе документа или да го пусне "в мелачната машина"Знам кои са депутатите, знам кои са министрите и длъжностните лица, но няма да ги коментирам". Попитан дали и на тях е плащано, уточни, че те са били разработвани. С Танов пък знаели, че ги подслушват и се шегували, че така се чувстват по-сигурни. Той обвини МВР в показност, като посочи, че още преди да се види какво има в задържани камиони, те се обявяват като успешни акции.
Странджев съобщи, че от бившия вътрешен министър, сега депутат от левицата, Румен Петков е научил, че "известно лице е дало голяма сума пари на друго много известно лице", за да бъдат отстранени с Танов.
Петков, който беше следващият гост в студиото заяви, че от публикуваните записи е ясно за какво става, но този разговор трябвало да се продължи със самия Танов, който да бъде попитан за отношението му "към една разработка, която той лично ръководеше за Георги Самуилов, една много успешна разработка. (Самуилов е бивш финансов директор на "Мултигруп"и собственик на "Инса ойл" , която беше оправдана от съда в три дела за укриване на данъци – едното е по обвинения от агенция "Митници" - бел. ред). Той също отказа да назове лицето, което е платило за отстраняването на Танов.
Петков отново посочи, че не знае източника на разпространените записите, които повтори, че са му били предлаган и на него, но той отказал.
Бившият вътрешен министър опроверга данните от последните дни за заловените количества контрабандни цигари, като посочи, че през 2008 г. само при една операция са заловили 15 млн. къса, а Борисов отчита за цялата година 16.3 млн. Според депутата премиерът може би е подведен.
Петков отново повтори тезата си за разцвет на контрабандата през миналата година и цитира проучване на "Филип Морис", според което пазарният дял на контрабандата през 2009 г. е бил 17 процента, а през 2010 – 34 на сто.
източник: dnevnik.bg