Българите ще продължат да обедняват и през тази година, и една от причините е политиката на правителството. Прогнозата е на секретаря на Националния съвет на БСП Корнелия Нинова.
„С тази политика те удушиха икономиката, като не разплатиха на бизнеса задълженията на държавата и не възстановиха ДДС навреме”, обаснява Нинова.
От друга страна вътрешното потребление е свито заради замразяването на доходите и увеличаването на данъчната тежест. В резултат на това през миналата година българите са обеднели.
Хората у нас са изгубили за година средно по 400 лева от дохода си, по изчисления на Явор Куюмджиев от Националния съвет на БСП.
Прогнозата на социалистите е, че през 2011 г. българите ще изгубят по още 400 лева.
Доходите обаче не се променят. Със строителството на магистрали и една спортна зала няма как да се управлява икономика и да се подобрява жизненото равнище на хората, атакува БСП.
Като пример за поскъпване, дължащо се на липса на политика, Нинова даде цената на хляба. Тя оспори обяснението на земеделския министър Мирослав Найденов, че хлябът поскъпва, защото се повишава цената на пшеницата.
Според справка, представена от Нинова, през 2007 година тон пшеница е струвал 484 лв., а хлябът - 1,20 лв. Сега цената на тон пшеница е 370 лв., тоест със 114 лв. по-малко, а цената на хляба е 1,30 лв., което е с 10 стотинки повече, отколкото през 2007-а.
Обяснението за социалистите е в липсата на политика за подпомагане на земеделските производители. Например, вече не се възстановява акцизът за горивата на фермерите, те вече не са освободени от 60% от корпоративния данък, осигурителната им тежест се увеличи от 240 лв. на 760 лв.
„Това са разходи, които се включват в цената на хляба и естествено водят до нейното повишение. Твърдим, че няма държавна политика в сектора земеделие и това е една от причините да расте цената на хляба”, каза Нинова.
За липсата на пари в бюджета социалистите обвиняват контрабандата, която се „превърнала в държавна политика” и сивата икономика.
За второто Нинова цитира изследване на Българската стопанска камара, според което 47% от българския бизнес твърди, че делът на сивия сектор е нараснал през 2010 година.