Президентът на САЩ Барак Обама и държавният секретар Хилари Клинтън оцениха положително мирния ход на референдума за независимост на Судан, предаде Би Би Си.
Единственият инцидент по време на изборите бе сблъсъкът между въстаници и правителствени войски по границата между севера и юга в богатия на петрол судански щат Юнити.
Много жители на страната са неграмотни и затова за опростяване на волеизявлението на бюлетините са изобразени два символа – длан, символизираща независимостта, и ръкостискане, обозначаващо единната държава.
Жителите на Южен Судан ще се произнесат на референдум, започнал вчера, дали Югът да стане независима държава. Гласуването ще продължи от 9 до 15 януари.
Судан е най-голямата по територия държава в Африка - 2,5 милиона квадратни километра, с население 42 милиона души. Южен Судан се простира върху около четвърт от територията - 589 хил. кв. км., и иманаселение между 8 и 10 милиона души. Северът е преобладаващо арабски и мюсюлмански, а Югът - африкански и християнски. Икономиката се опира на петрола - дневното производство е около 500 000 барела - който осигурява 90 на сто от експортните приходи. Три четвърти от петролните залежи са в слабо развития Юг.
Всичко е готово за референдума, очакван от близо 50 години, посочва Франс прес.
Късно вчера организатори по гласуването обявиха, че опашките са прекалено дълги и не се предлага предимство за жени и възрастни хора. Те призоваха местните да дават предимство на жените и на майките с деца.
Зам-председател на комисията заяви, че броят на гласувалите избиратели надвишава броя на гласувалите на изборите през април, миналата година, когато се проведоха първитемногопартийни избори в страната от повече от две десетилетия.
Президентът Омар ал Башир каза, че ще се натъжи, ако Северът и Югът се разделят, но ще приветства решението на жителите на Юга, дори да се произнесат за независимост. Той заяви това в южната столица Джуба, където направи необичайно посещение.