Седем месеца от предсрочните избори в Белгия се навършват днес, като в страната още не е съставено ново правителство. Както съобщи вчера канцеларията на кралския дворец, белгийският крал Албер Втори е възложил на и.д. премиер Ив Льотерм да се заеме с изготвянето на бюджета за 2011 г. Този ход е безпрецедентен, защото белгийският бюджет никога не е бил изработван от правителство с временни пълномощия. С това свое решение кралят на практика косвено признава, че неговите поданици още задълго няма да имат пълноценно правителство, предаде ИТАР-ТАСС.
Всъщност Белгия е без кабинет още от 24 април, когато в резултат на спор между националните партии правителството на Льотерм подаде оставка.
Така Белгия още преди два месеца "подобри европейския рекорд", постигнат през 1977 г. от Холандия - 208 дни без постоянно правителство и се устремява към "световен рекорд", който засега е притежание на Ирак - 298 дни без кабинет.
На 6 януари подаде оставка Йохан Ванде Ланоте - петият посредник по преговорите за образуване на белгийско правителство, назначаван от краля. Въпреки че на 10 януари почина майката на Ланоте, Албер Втори отклони оставката и го помоли да направи всичко възможно за постигането на компромис.
Политическата криза в Белгия продължава с различна степен на интензивност още от 2007 година. Оттогава са се сменили четири правителства.
В основата на кризата са разногласията между благоденстващата холандскоезична Фландрия и по-малко проспериращата френскоезична Валония. Политиците от фламандските партии настояват за максимална децентрализация на Белгия, като всяка провинция да разполага със своите данъчни постъпления, посочва ИТАР-ТАСС. БТА