Световната икономика преминава от фаза на следкризисно оживление към фаза на бавен, но стабилен ръст, който ще продължи през 2011 г. и 2012 г. , се казва в доклада на Световната банка (СБ) „Глобалните икономически перспективи за 2011 г.“.
"В повечето развиващи се страни брутният вътрешен продукт (БВП) излезе на равнища, които биха се наблюдавали при отсъствие на цикъла спад-подем. Макар че прогнозата е за стабилен ръст до края на 2012 г., оздравяването на икономиките на редица страни с развиващи се пазари в Европа и Азия и някои страни с високи доходи на населението остават нестабилни.
Ако на национално равнище не бъдат взети мерки за коригиране на ситуацията, високата задлъжнялост на домакинствата, безработицата и слабостта на жилищния и банковия сектор вероятно ще станат спирачки за икономическия подем“, се казва в документа, цитиран от РИА Новости.
По оценка на експертите от СБ ръстът на световния БВП, който за 2010 г. по предварителни данни е 3,9%, през 2011 г. ще се забави до 3,3%, преди да стане 3,6% през 2012 г. БВП на развиващите се държави се очаква да нарасне със 7% през 2010, с 6% през 2011 и с 6,1% през 2012. Те ще продължат да изпреварват увеличението в страните с високи доходи на населението, което се прогнозира да е 2,8% през 2010, 2,4% през 2011 и 2,7% през 2012.
В региона на Европа и Централна Азия се очаква след спада на БВП с 6,6% през 2009 г. икономиката през 2010 г. да нарасне с 4,7% благодарение на дълбокото преструктуриране, проведено в няколко страни.
БВП в България, Киргизстан, Литва и Румъния през 2010 г. остана без изменение или дори се сви и очакваният ръст на обема на икономиката в тези страни е само 2% за 2011 г. и 3,3% за 2012 г., пише в доклада.
Процесът на оздравяване на икономиките в посочения регион продължава да бъде особено чувствителен към ситуацията в европейските страни с високи доходи на населението, където обаче устойчивостта на положението с държавния дълг предизвиква опасения, се отбелязва в доклада на СБ.
"От положителната страна трябва да се погледне бързият ръст на вътрешното търсене в развиващите се страни, на който се пада водещата роля в развитието на световната икономика“.
През 2010 г. рязко нарасна нетният приток на международен акционерен и облигационен капитал в развиващите се страни – той скочи съответно с 42% и 30%, се казва в доклада.
Обемът на преките чуждестранни инвестиции в развиващите се страни нарасна не чак толкова значително – с 16%, достигайки общо 410 млрд. долара, след спада си с 40% през 2009 г. Авторите на доклада посочват, че в значителна степен това оживление се обяснява преди всичко с ръста на инвестициите от азиатските страни.
„Ръстът на международния приток на капитали способства за подема на икономиките в повечето развиващи се страни“, се казва в доклада. В същото време се подчертава, че „значителният приток на ресурси в някои големи държави със средно равнище на доходите съдържа определени рискове и може да постави под заплаха възраждането на икономиките им в средносрочна перспектива, особено в случай на неочаквано повишение на курса на валутата или появата на „балони“ при цените на активите“.
В повечето страни с ниски доходи на населението през 2010 г. се наблюдава ръст на търговията, а БВП на тези страни нараства с 5,3%. Според прогнозите на СБ перспективите за тези страни ще се подобрят още и през 2011 г. и 2012 г. техният прогнозен икономически ръст ще бъде 6,5 на сто.