За пръв път от създаването на ДПС, 4 януари 1990 г., датата на учредяването на движението мина незабелязано – за ръководството, редовите членове и журналистите. За разлика от предишни години, когато ключовите фигури на партията се събираха на пищни купони в т.нар. боянски сараи, миналата седмица тържество нямаше. Нямаше и обичайното приветствие на лидера Ахмед Доган, нито някой от ръководството се сети да поздрави членовете с празника. От централата на движението само разпратиха съобщение до местните си структури с призива всеки да отбележи събитието както намери за добре.
За мрачното настроение в централата на ДПС има много причини, но тази седмица за пръв път вътрешното напрежение в партията изби с пълна сила. Бившият заместник-председател на движението Касим Дал подаде оставката си и напусна в ръководството на ДПС. Оставки е имало и друг път, но никога фигураот такъв калибър не си е отивала с толкова жлъч и с толкова лични обвинения към лидера Ахмед Доган. "Превърнахме се в лека жена, която се предлага, но никой не я иска... донасял е на ДС за най-близките си приятели... каузата остана една голяма лъжа и далавера." Дал изобщо не си прави труда да обяснява, че "всичко е само бизнес", а директно премина в графата "в крайна сметка всичко е лично".
За разлика от други критици Касим Дал не може да бъде обвинен, че е само поредната брънка от някой от обръчите на Доган, която недоволства, че е останала извън хранилката. Бившият заместник-председател на партията е лежал в затвора заедно с Доган, а през всичките тези години можеше по-често да бъде видян в местните структури, отколкото по коктейли и яхти.Когато размяната на обвинения е на толкова лична основа, войната е сигурна, а изходът е елимнирането на единия от противниците.
Защо си отива Дал
Силата на Ахмед Доган винаги се е крепяла на четири основни качества - пълният контрол над електората, вярата, че само той може да комуникира с политиците извън ДПС, безскрупулната му способност за бизнес сделки и митът е нещо "особено" в българската политика.
На последните избори през 2009 г. ДПС стигна апогея на развитието си – най-много гласове и най-много депутати. Това обаче беше постигнато през пренапрягане на местните структури, създаване на нови - процес, който Доган вече не можеше да контролира сам. А хора като Дал, които работеха с местните партийни ядки, започнаха да придобиват сила. В същото време се оказа, че Доган не е единственият deal-maker в ДПС. Политиците от другите партии вече категорично отказват да се асоциират с него, а най-големият шамар дойде, след като турският премиер Реджеп Тайип Ердоган отказа да се види с лидера на ДПС (и показа отдавнашната погнуса на Анкара от него), но се срещна с Дал. Вярата в ненаказуемата способност на Доган да прави сделки и в най-трудни моменти беше подронена, след като на бял свят се появи "хидроложкият" му консултантски договор, разкрил мащабите на корупцията в ДПС. Касим Дал обаче се срещаше с бизнеса и тихо правеше сделки, за които малко хора чуват. И накрая се оказа, че Доган е... просто политик с псевдоинтелектуални амбиции, чиято наглост се бърка с ловкост.
Така за лидера на ДПС дойде време да разчиства сметки в партията, за да запази поста си. Ден преди Касим Дал да подаде оставка, в т.нар. боянски сараи се състоя мило тържество по повод 50-годишнината на единия от заместниците му Лютви Местан. На него според присъствали на събитието лидерът на ДПС бил споделил пред съпартийците си да очакват много бурни събития тези дни. Според едни активисти на ДПС Доган е подготвял отстраняването на Дал от партията. Според други лидерът на ДПС по-скоро е очаквал подобна стъпка не само защото със сигурност двамата се познават доста добре, но и защото самият той притисна в ъгъла бившия си заместник и съзатворник.
Точно преди година изненадващо за мнозина членове на партията лидерът на ДПС отстрани Дал от зам. председателското място. Остави го в ръководството, но го изолира напълно от вземането на решения в партията. Никой не може да каже в кой точно момент се е породила неприязънта между двамата, след което неминуемо идва раздялата. Със сигурност Дал не одобряваше хората от най-близкото обкръжение на Доган. Беше в явен конфликт с говорителя на партията Камен Костадинов. Стигна се дори дотам лидерът на ДПС да бъде арбитър между двамата при избора на областен председател на движението във Велико Търново. Преди това Дал нескри недоволството си от едноличното решение на Доган например да постави начело на листата в Пазарджик Делян Пеевски. Не понасяше и близкия приятел на Доган депутатът Гюнай Сефер, срещу когото прокуратурата повдигна обвинение за злоупотреба с обществени поръчки.
Като мотив за смяната на Касим Дал преди година Доган посочиаргумента, че заместникът му е капсулиралпартията, въпреки че именно той се грижеше за разрастването на структурите.Истината е, че Дал по-скоро беше отстранен, за да не бъде заплашена стандартната стратегия за оцеляване на Доган в тежка ситуация – снишаване, свиване и още по-здраво оплитане в бизнес зависимости. Този театър вече бе игран веднъж по времето на управлението на Иван Костов. Тогава не само ДПС, но и бизнес крилото на партията – "Мултигруп", бяха поставени въгъла,но простоизчакаха своя момент със завръщането на Симеон Сакскобургготски. Сега ДПС е отново изолирана от всички, а набралата икономическа мощ по време на осемгодишното управление на ДПС медийна група на Ирена Кръстева и сина й Делян Пеевски вече има други идоли. Разликата е, че ДПС е в по-добра ситуация – винаги е хубаво да имаш една пресгрупа зад гърба си. Важното за Ахмед Доган в този случай е просто да преживее до по-добри времена.
Опитен играч като Дал обаче едва ли се е хвърлил в атаката точно в този момент, без да има нещо предвид. Всичко това, което казва, е отдавна известно за Ахмед Доган – в крайна сметка всеки можеше да прочете досието му.Той очевидно се е прицелил в момента след президентските и местните избори, когато най-силно може да се усети спадащото влияние на движението. Макар че на местните избори ДПС все още ще може да прави различни безскрупулни сделки, особено в черноморските общини, на президентските ще се види как никой не иска Доган.