Русия и САЩ ще вземат участие в европейския конкурс за защита на Земята от астероидно-кометна опасност, който ще започне на 20 юли 2010, съобщава пред РИА Новости директорът на Института по астрономия на РАН Борис Шустов.
„Първоначалният бюджет на проекта е 4 млн. евро. Официалното откриване на конкурса е на 20 юли, а след четири месеца ще бъде обявен победителят“, казва Шустов.
На конкурса ще бъдат представени проекти за защита на Земята от астероидно-кометна опасност и тяхната икономическа обосновка. Това е подготвителна фаза, а по-нататък се предвижда работа по широкомащабен конкретен проект със съответното финансиране.
Астероидите представляват сериозна опасност за Земята и нейните жители. По данни на Института по астрономия на РАН, към Земята се приближават, по данни от 10 април 2010 г., 6960 различни космически обекта. От тях най-голяма опасност за планетата ни са хектометровите астероиди (86,9% от всички потенциално опасни обекти).
От тях 964 се смятат за потенциално опасни, което е 86,9% от всички потенциално опасни обекти. В посока към Земята сега летят 84 комети и 806 километрови астероиди. По данни на Института по астрономия на РАН нито една от тези комети не е потенциално опасна, а от километровите астероиди 146 могат да са опасни за планетата.
Осъзнавайки реалната опасност за човечеството, в САЩ, Европа и Русия за изследване на космическите обекти вече се готвят космически изследователски мисии. Планира се да бъдат пуснати апаратите The Near Earth Object Surveillance Satellite в Канада (през 2011 г.), Asteroid Finder в Германия (2012).
Вече са реализирани изследователските проекти NEAR, Deep Space 1, Deep Impact, Hayabusa, Dawn, Stardust, Rosetta, благодарение на които са получени данни за астероиди, заплашващи Земята.
Най-голяма опасност за Земята сега представлява астероидът Апофис, с диаметър 350 м. През 2029 той ще премине на около 30 000 км от нашата планета, което е по-близо от орбитата на геостационарните спътници.
Апофис обаче може да промени своята орбита така, че при следващото приближаване през 2036 г. да се сблъска със Земята, като превърне в пустиня територия с размерите на Франция.