Мотивите за оставката на Касим Дал са провокативни, клеветнически и увреждащи авторитета на партията, съобщиха от ръководството на ДПС, след като Централното оперативно бюро единодушно прие оставката му.
Самият Касим Дал, сочен до неотдавна за дясната ръка на Ахмед Доган, не се появи в партийната централа, за да обясни защо е взел решение да напусне ръководството.
"Единството на партията не е застрашено", категоричен беше заместник-председателят Христо Бисеров.
"ДПС има свой естествен лидер, но не е лидерска партия в негативния смисъл на тази дума", посочи другият заместник-председател Лютви Местан.
Той пространно разясни, че оперативното бюро заседава редовно и всеки член има свобода да изразява мнения.
Когато на дневен ред са важни въпроси, които предполагат сериозна дискусия, Ахмед Доган се въздържа да представя своя позиция и в началото, и по средата на дискусията, за да не би да повлияе на крайното решение, разкри той.
Сокола оставял и пълна свобода за изразяване на различни, твърде често алтернативни мнения. Според Местан обаче правото на различно мнение няма нищо общо с клеветническите обвинения.
"ЦОБ е колективен орган и оставката на който и да е член не би могла да се приравни с институционална криза в партията и да постави на изпитание нейното единство", подчерта още зам.-председателят.
"Партийните структури реагираха спонтанно, реакцията им е достатъчно категорична оценка, че Дал има проблем не с лидера или ръководството, а с ДПС като цяло", констатира Местан.
На заседание на Централния съвет най-вероятно през февруари ще бъде взето окончателно решение дали Касим Дал да бъде изключен от партията.
Ще се вземе решение съгласно устава, каза Камен Костадинов.
От ДПС съобщиха още, че ръководството е дало мандат на парламентарната група да участва в консултации по вот на недоверие към кабинета на Бойко Борисов, които БСП инициира.