Банки ще бъдат интегрирани в процеса на финансиране на санирането на панелните жилища и други сгради с ниска степен на енергийна ефективност и в лошо експлоатационно състояние.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, който участва в конференция за усвояването на средствата по оперативната програма "Регионално развитие".
По данни на статистиката става дума за 720 000 панелни сгради, както и сгради в лошо състояние, в които живеят 3 милиона българи. Половината от тези сгради са в София, Пловдив, Варна и Бургас.
От юни се очаква да започне санирането на около 600 сгради.
Програмата може да се финансира по пет различни начина – от еврофондовете, от продажбите на емисиите въглероден двуокис, каквито България ще може да продава от 2012 г., чрез фонд „Козлодуй” и бъдещите 250 млн. евро, които ЕС реши да плати на България като допълнителна компенсация или по линия на държавна политика за даване на данъчни преференции на хора, които са инвестирали в енергийна ефективност, каза министърът.
Този привлечен ресурс според него е добре да минава през търговските банки.
С привличането на банките в санирането се предвижда хората да получат 50 процента от стойността на рехабилитацията на жилището като грант от оперативната програма, като 35 на сто от средствата се предоставят като аванс. Останалите 50 процента ще се вземат от банката като безлихвен или нисколихвен кредит.
Интересът на банките да участват в този процес се основава на това, че те ще дават кредити с нулев риск. В момента банките имат достатъчно много пари и търсят безрискови проекти, обясни Плевнелиев.